PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski pomysł na problemy z perforacją błony Schneidera

ms
22-07-2016, 08:03
Polski pomysł na problemy z perforacją błony Schneidera Lek. dent. Bartłomiej Iwańczyk, Zakład Chirurgii Stomatologicznej WUM
Lek. dent. Bartłomiej Iwańczyk z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej WUM nie lubi, gdy ktoś nazywa go wynalazcą. Mówi: mam pomysły i próbuję wdrożyć je w życie. Jeden z takich pomysłów to najogólniej rzecz ujmując „Resorbowalny ekspansyjny implant śródkostny”.

Bartłomiej Iwańczyk ma zdecydowanie lepsze perspektywy rozwoju kariery naukowej niż Thomas Edison. Lepsze, bo w przeciwieństwie do słynnego samouka, posiada specjalistyczną wiedzę zdobytą podczas studiów na Wydziale Lekarsko – Dentystycznym WUM.

Niestety ma on także niewspółmiernie gorszy start niż sławny Amerykanin, a to dlatego, że obecnie formalności związane z rejestracją wynalazku, to czerwony szlak, który nie sposób pokonać bez: specjalistycznego przygotowania, predyspozycji, determinacji, ekipy zaangażowanych współpracowników no i niestety dużych pieniędzy, bardzo dużych. Pod tym względem Edison, posiadacz ponad 1 tys. patentów, miał zdecydowanie prostszą drogę.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: O perforacji błony Schneidera podczas podnoszenia dna zatoki szczękowej, a także o przyczynach powstania takiej sytuacji można wiele wyczytać w profesjonalnej literaturze. Mało jest natomiast skutecznych sposobów, a w zasadzie praktycznie ich nie ma, jeśli chodzi o podnoszenie dna zatoki szczękowej z perforacją błony śluzowej Schneidera, zwłaszcza po zabiegach ekstrakcji z powstałą przetoką ustno-zatokową. Istnieje szansa, że sytuacja ta się zmieni i to z aktywnym udziałem naukowca z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie?
Bartłomiej Iwańczyk: Szanse, i to duże, oczywiście są, ale pewności w tym względzie niestety nie ma. Taka jest specyfika procesu wdrażania nowego, unikatowego rozwiązania. Obecnie w przypadku usunięcia zęba, przy jednoczesnym wystąpieniu perforacji błony Schneidera, nie sposób jest przeprowadzić skuteczną regenerację kości, bo nie ma na rynku rozwiązania, dzięki któremu możliwe byłoby zainicjowanie takiego procesu.

Moją propozycją jest ekspansyjny resorbowalny implant siatkowy, pokryty błoną zaporową od góry. Jesteśmy już po wstępnych badaniach i w zasadzie możemy uznać, że stworzyliśmy produkt, jakiego dotychczas nie było.

Proces szybkiego zanikania kości w zdecydowany sposób utrudnia późniejsze skuteczne wszczepianie  implantów. Mój pomysł jest odpowiedzią na problemy w implantologii związane z niedoborem tkanki kostnej.

Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze do wprowadzenia produktu ograniczający zanik kości a wręcz pozwalający na odtworzenie brakującej objętości tkanki kostnej. Dzięki niemu prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu wszczepienia implantów, w szczególnie trudnych przypadkach, stanie się zdecydowanie większe. Brzmi to być może nieco tajemniczo, ale o szczegółach nie mogę jeszcze mówić.

SŁOWA KLUCZOWE
Bartłomiej Iwańczyk   implantologia   nauka   WUM  

POLECAMY W SERWISACH