PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska stomatologicznym rajem?

en
21-09-2017, 08:43
Polska stomatologicznym rajem? Na tle państw zachodniej Europy ceny w Polsce na usługi stomatologiczne są bardzo korzystne (fot. pixabay)
Spece od rynku zapowiadają świetlaną przyszłość protetyce, implantologii i stomatologii estetycznej. Zapotrzebowanie na zabiegi z tego zakresu wzrasta w tempie 25 proc. rocznie, co wynika nie tylko z dużych potrzeb, ale przede wszystkim z rozwoju technologii. Polska jest bardzo atrakcyjna na tle Europy, i pod względem cen na te usługi, i jakości.

Wartość światowego rynku implantów medycznych oceniana jest na ponad 10,5 mld dolarów, czyli ponad 37 mld zł. Przy czym implanty stanowią 18 proc. całego sektora stomatologicznego (niemal 7 mld zł). Według raportu Markets & Markets do 2020 r.  rynek ten ma rozwinąć się dwukrotnie. Oferta rynkowa jest coraz szersza, pojawiają się nowe materiały i modele, zapewniające lepszą jakość użytkowania, a czas samego zabiegu został znacznie skrócony. 

Nie gorzej rysują się perspektywy  stomatologii estetycznej. Wartość zabiegów w tym zakresie do 2020 roku będzie rosnąć o 6,8 proc. rocznie i osiągnie 22,3 mld dolarów, czyli ponad 81 mln zł . To także efekt mody na idealny uśmiech. 

Jak pod względem cen na usługi stomatologiczne wypada Polska?
Na przykład w Wielkiej Brytanii klasyczny aparat ortodontyczny kosztuje do 10 tys. złotych, ale lingwalny nawet 21 tys. zł. W Polsce za klasyczny model aparatu stałego pacjent płaci od 2 – 3 tys. zł, koszt aparatu porcelanowo – kompozytowego to 3 – 4 tys., natomiast cena za aparat lingwalny wyniesie 3,5 – 7 tys. zł.

Różnice w cenach na prace protetyczne są także bardzo duże. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii most obejmujący trzy zęby to koszt ponad 14 tys. zł. W Polsce ok. 4 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty wizyt, które w Danii, Włoszech czy Hiszpanii sięgają nawet 50 - 100 euro. Najdrożej jest w Norwegii – tam za wizytę pacjent płaci 1450 koron, czyli ponad 150 euro.

Polska ma nadal relatywnie tanie usługi stomatologiczne. Z jednej strony napędza to turystykę stomatologiczną a z drugiej można spodziewać się w przyszłości trendu wzrostowego tych cen i zbliżania się do cen zachodnich, prognozuje portal egospodarka.pl

Więcej: egospodarka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH