PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska skazana na stomatologię korporacyjną?

en
23-03-2018, 08:45
Polska skazana na stomatologię korporacyjną? Konsolidacja rynku stomatologicznego, to zmiana która wkrótce może odmienić rynek tych usług medycznych (fot. pixabay)
Dentysta, który pracuje w "korporacji stomatologicznej" nie martwi się księgowością, wdrażaniem nowych przepisów (jak RODO), czy marketingiem gabinetu w internecie, w co trzeba zainwestować sporo czasu i pieniędzy. W dużej sieci gabinetów dentysta może po prostu leczyć zęby.

Firma  PMR Research z Krakowa szacuje wartość polskiego rynku stomatologicznego na ponad 10 mld zł. W kraju działa ponad 6 tys. gabinetów — większość to prywatne praktyki stomatologiczne, a sieci gabinetów to rzadkość. Sytuacja może się jednak zmienić.

Medicover liczy na to, że rosnąca konkurencja i postęp technologiczny zachęcą właścicieli gabinetów do poszukiwania silnych partnerów, ponieważ cyfryzacja i rewolucja technologiczna w stomatologii jest nieunikniona. Taka zmiana jest na tyle kosztowna, że  mniejsze gabinety nie będą sobie mogły na to pozwolić. Tomograf kosztuje 230 tys. zł, skanery wewnątrzustne — 130-150 tys. zł. Silnej sieci łatwiej negocjować zakup takiego sprzętu.

Dentyści chętniej będą się zatrudniać w dużych firmach, właśnie za sprawą rosnących kosztów i coraz silniejszej konkurencji o pacjenta. Obecnie na przykład w Finlandii 35 proc. gabinetów należy do sieci, w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii — 25 proc. Tymczasem w Polsce przez lata każdy dentysta chciał mieć własny gabinet i pracować „na swoim”. Popyt na takie usługi był tak duży, że w praktyce każdy miał zagwarantowany sukces. Jednak stopniowo ten trend się więc odwraca. - Zamierzamy konsolidować ten rynek, przyznaje Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia, w rozmowie z portalem Pulsu Biznesu.

Medicover, działający w Polsce od ponad dwóch dekad, a od ubiegłego roku notowany na giełdzie w Sztokholmie, w 2017 r. miał 580,2 mln EUR przychodów, z czego prawie 45 proc. pochodziło z Polski. Jaki udział w przychodach miała działalność stomatologiczna, spółka nie ujawnia, ale ta część biznesu szybko rośnie. Z końcem 2018 r. Medicover ma mieć ponad 100 gabinetów stomatologicznych - informuje Puls Biznesu.

Obecnie do firmy Medicover należy 83 gabinety dentystyczne, głównie w największych miastach - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieści. W planach - otwarcie sześciu kolejnych miejsc, co oznacza 27 nowych gabinetów. 

- Chcemy dzięki własnym inwestycjom i przejęciom zbudować w grupie cały ekosystem stomatologiczny - od gabinetów przez laboratorium protetyczne i innowacyjne rozwiązania, po szkolenia — przyznaje Wioletta Januszczyk.

Więcej: pb.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Medicover   gabinety stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH