PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska: co roku 400 tys. zagranicznych pacjentów

smn
13-03-2018, 09:10
Polska: co roku  400 tys. zagranicznych pacjentów Polska ma mocną pozycję na mapie stomatologicznej Europy (fot. Archiwum)
Według danych firmy PwC, do Polski co roku przyjeżdża niemal 400 tys. zagranicznych pacjentów. Korzystają głównie z usług stomatologicznych i zostawiają w gabinetach polskich dentystów ok 1,5 mld zł.

Polska to coraz ważniejszy punkt na mapie turystyki stomatologicznej, plasuje się w europejskiej czołówce pod względem denturystyki. Progi gabinetów polskich dentystów najczęściej przekraczają Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie. Doceniają  wysoką jakość leczenia i znacznie niższe niż na zachodzie lub północy kontynentu ceny.  – Dla kieszeni pacjentów oznacza to dwukrotnie większe oszczędności. Niektóre zabiegi w Polsce potrafią być nawet kilkanaście razy tańsze – ocenia Urszula Jarosz-Kajdrys lekarz ortodonta, protetyk i implantolog z Varsovia Dental, w rozmowie z portalem Newseria Biznes.

Jednak nie są to tylko polskie atuty. Równie chętnie cudzoziemski pacjent korzysta z usług gabinetów stomatologicznych w Czechach i na Węgrzech.

W Polsce za jedną plombę trzeba zapłacić 100–180 zł, a aparat ortodontyczny to wydatek 1,5–3,5 tys. zł za jeden łuk. Dla porównania w Wielkiej Brytanii metalowe aparaty kosztują około 2–2,5 tys. funtów, a porcelanowe – ok. 3 tys. funtów. Za mosty protetyczne trzeba tam zapłacić ponad 3 tys. funtów, w Polsce trzykrotnie mniej. Kompleksowa odbudowa uzębienia wiąże się z kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych, a za granicą koszt jest przynajmniej dwukrotnie wyższy.  Ponadto polscy dentyści używają  doskonałych materiałów i bardzo dobrego sprzętu. Lekarze i technicy stomatologiczni kształcą się nieustannie, dlatego pacjent, przyjeżdżając do Polski, może być pewien, że dostanie leczenie na najwyższym poziomie, a wszelkie nowinki naukowo-techniczne będą dla niego dostępne. Będzie mógł zaplanować leczenie według najnowszych procedur – informuje Urszula Jarosz-Kajdrys.

Jak podaje PMR, rynek stomatologiczny w Polsce co roku rozwija się w tempie ok. 7-proc., a do 2020 roku ma być wart 12,5 mld zł. 

– Kolejną kwestią, która przyciąga pacjentów do Polski, jest możliwość leczenia kompleksowego. W klinikach mogą liczyć na leczenie protetyczne i chirurgiczne. Nie muszą szukać kilku klinik, w jednej zrobią implanty, odbudowę kości czy przeszczep dziąsła, a całą sprawę zakończą drobnymi korektami estetycznymi – podkreśla dr Urszula Jarosz-Kajdrys.

Turystyce medycznej sprzyjają też przepisy prawne, gdyż pacjent może dochodzić swoich praw za granicą, dlatego trend turystyki medycznej jest zdecydowanie wzrostowy. Zauważyły to również kasy chorych i ubezpieczyciele, starają się ułatwić pacjentowi zwrot kosztów leczenia, jeżeli pacjent wyjedzie za granicę.

Więcej: biznes.newseria.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent pierwszorazowy   dentysta   denturystyka  

POLECAMY W SERWISACH