• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polak u dentysty pięć razy rzadziej niż mieszkaniec UE

kan
13-05-2017, 09:30
Polak u dentysty pięć razy rzadziej niż mieszkaniec UE Polak jest nadal rzadkim gościem u dentysty (fot. pixabay)
Obecnie Polacy mają do swojej dyspozycji ponad 6 tys. gabinetów dentystycznych, z czego sieci stanowią bardzo niewielki ułamek rynku.

Polska jest na szarym końcu Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o częstotliwość wizyt stomatologicznych.  Polak idzie do dentysty wtedy gdy musi. Bardzo rzadko odbywa wizyty kontrone i higienizacyjne. Efekty zaniedbań są opłakane. Ponad 90 proc. Polaków ma próchnicę. Szacuje się, że 4 proc. osób w wieku 35–44 lata nie ma ani jednego własnego zęba. Połowa 40-latków nosi protezy.

– Polacy unikają dentysty z trzech podstawowych powodów. Pierwszym jest strach przed bólem i wynika on najczęściej ze złych doświadczeń z dzieciństwa. Drugi powód jest taki, że zawód dentysty po prostu źle nam się kojarzy. Trzecim powodem jest to, że nie widzimy potrzeby aktywnego dbania o nasz stan uzębienia. Wynika to z braku świadomości dentystycznej – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Biznes Newseria Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca stomatologii w Grupie Medicover.

Za tę sytuację odpowiada także zła sytuacja publicznego rynku stomatologicznego. Obecnie wydatki na takie leczenie stomatologiczne stanowią 2,49 proc. budżetu NFZ. Oznacza to, że na statystycznego Polaka przypada ok. 47 zł, wliczając w to także np. aparaty ortodontyczne. Jak podaje Biznes Newseria w konsekwencji tej sytuacji prywatne usługi stomatologiczne odgrywają bardzo dużą rolę - bo stanowią aż 70 proc. rynku i jest to prawie połowa wszystkich prywatnych wydatków na zdrowie Polaków.

Świadomość w zakresie dbałości o stan uzębienia stopniowo się zwiększa. Pacjenci w Polsce coraz staranniej wybierają lekarza dentystę, liczą się dla nich doświadczenie lekarza i jego kwalifikacje.

Według badań Medicover 56 proc. pacjentów oczekuje od lekarza, że podejdzie do nich indywidualnie, wsłucha się w ich potrzeby i przygotuje indywidualny plan leczenia. Oczekujemy też, że wszystkie usługi dentystyczne będą dostarczone w jednym miejscu. Na to podejście składa się także otoczenie, w jakim są dostarczane usługi – wymienia Wioletta Januszczyk.

Ze względu na oczekiwania pacjentów rynek stomatologiczny zaczyna się konsolidować. Pojedyncze gabinety dostrzegają, że aby utrzymać poziom usług, muszą inwestować. Inwestycje są zaś łatwiejsze w grupie gabinetów działających pod jednym brandem.

– Obecnie Polacy mają do swojej dyspozycji ponad 6 tys. gabinetów dentystycznych, z czego sieci stanowią bardzo niewielki ułamek rynku – mówi Wioletta Januszczyk. – Coraz większe znaczenie w dentystyce mają wysokoinwestycyjne rozwiązania technologiczne takie jak CAD/CAM, Digital Smile Design, lasery czy też skanery wewnątrzustne, które pomagają leczyć pacjentów o wiele szybciej, bezstresowo i bez bólu, natomiast nie stać na nie małe gabinety dentystyczne.

Jednym z konsolidatorów rynku jest Grupa Medicover, która w ramach dwóch marek – Medicover Stomatologia i DentaCare – skupia 70 gabinetów stomatologicznych, informuje Biznes Newseria.

Więcej: biznes.newseria.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH