PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy zapożyczają się, aby wyleczyć zęby

ms
20-07-2017, 11:04
Polacy zapożyczają się, aby wyleczyć zęby Polacy kredytują leczenie zębów
48,5 proc. ankietowanych przez MediRaty wymienia brak pieniędzy jako przyczynę niekorzystania z usług stomatologa.

Z ankiety przeprowadzonej przez MediRaty wynika, że ponad 90 proc. respondentów uważa, iż piękny uśmiech dodaje pewności siebie i ma wpływ na życie codzienne. Niestety, na leczenie zębów brakuje Polakom funduszy.

Publiczne usługi stomatologiczne od wielu lat utrzymują się na stałym poziomie finansowania – około 1,8 mld zł rocznie. Jest to budżet, który nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania Polaków.

Mądry Polak po szkodzie
Świadomość ponoć jest wysoka – 85 proc. twierdzi, że wie jak zapobiegać próchnicy, wymieniając przy tym: ograniczenie spożycia cukru (38 proc.), częstsze szczotkowanie zębów (27 proc.), podjęcie dodatkowych działań, jak nitkowanie czy płukanie (27 proc.), regularne wizyty u stomatologa (23 proc.). Pomimo tego, 73 proc. przyznaje się, że teorii nie przekłada na praktykę.

Niestety Polacy w dużej mierze unikają dentysty jak ognia. Dlaczego? Prawie połowa badanych w ankiecie „Uśmiech a status społeczny” jako przyczynę nieodwiedzania gabinetu stomatologicznego wymienia brak pieniędzy.

– Leczenie stomatologiczne należy do kosztownych, zwłaszcza jeśli zabiegi obejmują implantologię, ortodoncję lub endodoncję.

Za wybielanie zębów Polacy płacą średnio 1 tys. zł, za aparat ortodontyczny 1.5 – 4,0 tys. zł, natomiast za całkowite leczenie ortodontyczne nawet 10 - 18 tys. zł.

- Aż 52,5 proc. pożyczek, których udzieliły MediRaty w 2016 r. dotyczyła stomatologii, dopiero na drugim miejscu znalazła się chirurgia plastyczna (14,8 proc.) oraz medycyna estetyczna (12,9 proc.) – mówi Krzysztof Sokalski, prezes Medical Finance Group, właściciel marki MediRaty, jedynej instytucji, która finansuje leczenie i zabiegi medyczne oraz oferuje płatności ratalne.

Leczenie jak biznesplan
Dwie największe bolączki pacjentów gabinetów stomatologicznych?
Po pierwsze działania doraźne i brak długofalowego oraz zindywidualizowanego planu leczenia.
Po drugie brak informacji o kompleksowych kosztach, z którymi pacjent będzie musiał się liczyć.

– W przypadku leczenia stomatologicznego, które obejmuje zapobieganie i leczenie próchnicy, czy też leczenie kanałowe, wciąż największym wyzwaniem jest określenie kompleksowego i długofalowego planu wizyt lekarskich oraz finalnego kosztu. Wielu pacjentów nie wie ile zapłaci za leczenie jednego zęba, które obejmowało wiele wizyt i zabiegów, o leczeniu całego uzębienia nie wspominając. Na szczęście nowoczesna stomatologia opiera się coraz częściej na planowaniu leczenia i indywidualnym podejściu do każdego pacjenta.  – mówi Krzysztof Sokalski.

Profesjonalne plany leczenia stomatologicznego zapewniają pacjentowi pełną diagnostykę i obejmują wszystkie konieczne obszary: od leczenia zachowawczego, przez ortodoncję i stomatologię estetyczną, aż po implantoprotetykę. Takie podejście pozwała również określić koszty perspektywiczne, a nie tylko doraźne.

SŁOWA KLUCZOWE
MediRaty   pożyczki   finansowanie stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH