PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy wydają mało pieniędzy z własnej kieszeni na dentystę

ms
15-01-2018, 11:04
Polacy wydają mało pieniędzy z własnej kieszeni na dentystę Wydatek Polaka na dentystę w prywatnej formule (foto: pixabay)
Ten kto chce szybko skorzystać z opieki stomatologicznej i to na wysokim poziomie, nie liczy na to co zaoferuje NFZ i płaci za leczenie z własnej kieszeni. Liczby wskazują, że w innych państwach UE zjawisko to przybrało zdecydowanie szerszy wymiar.

Statystyki OECD podają, że 16 zł z każdych 100 zł wydanych przez Polaka na leczenie poza powszechnym  ubezpieczeniem zdrowotnym przypada na świadczenia stomatologiczne. Dużo to, czy mało? Dużo - w odczuci społecznym- mało, jeśli weźmie się pod uwagę taką statystkę opisującą sytuację w innych państwach UE. Na 24 występujące w rankingu państwa Polska zajmuje odległe 16 miejsce

Stosunkowo najwięcej na opiekę stomatologiczną, poza zasadniczym systemem ubezpieczeniowym, wydają Hiszpanie - 36 proc. ze wszystkich środków przeznaczanych na leczenie z własnej kieszeni, a także Norwegowie i Duńczycy po 31 proc. oraz Estończycy 30 proc.

Na drugim końcu tej listy znajdują się: Węgry 9 proc., Słowacja 8 proc. i Słowenia 6 proc.

Faktem jest, że w porównaniu z innymi państwami UE Polacy wydają z własnej kieszeni mało pieniędzy na leczenie stomatologiczne, ale na opiekę medyczną wydają  podobnie, bo 17 zł z każdych 100 zł przeznaczanych na leczenie. W tym jednak przypadku w rankingu OECD plasujemy się w unijnym ogonie (21 pozycja).

Co zatem stanowi główną pozycję w wydatkach Polaków przeznaczanych na ratowanie zdrowia poza systemem NFZ? Zdecydowanie najwięcej środków pochłaniają farmaceutyki – 62 proc. Polska pod tym względem zajmuje drugie miejsce, a wyprzedza nas Rumunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH