• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy nie mają pieniędzy na leczenie zębów w Polsce

smn
10-11-2017, 11:18
Polacy nie mają pieniędzy na leczenie zębów w Polsce Nierówności cen na usługi stomatologiczne napędzają denturystykę (fot. pixabay)
Tylko co trzeci Polak korzysta z opieki stomatologicznej w ramach NFZ, generalnie wizyty u dentysty nie są mocną stroną polskich pacjentów. Powód? Oczywiście finansowy, prywatne leczenie jest zbyt drogie.

W 1978 r. z dentysty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego korzystało aż 92 proc. Polaków, 20 lat później zaledwie 60 proc., obecnie jest to zaledwie 28 proc., podaje Gazeta Wyborcza. 

Coraz więcej prywatnych klinik dentystycznych oferuje pacjentom kredyty i rozłożenie kosztów leczenia na raty. Kredytowaniem leczenia stomatologicznego zajmuje się także kilka banków, m.in. Santander Consumer Bank czy Eurobank. Procedury są takie jak w przypadku zakupów na raty.

Tańsza niż w Polsce będzie wizyta u dentysty na Ukrainie czy Białorusi. Na leczenie za wschodnią granicę jeżdżą przede wszystkim mieszkańcy wschodniej części Polski. Pacjenci polecają sobie konkretne kliniki dentystyczne. Wyjazdy ułatwia fakt, że w październiku ubiegłego roku białoruskie władze wprowadziły strefy bezwizowe w Grodnie i okolicach Kanału Augustowskiego, do kraju przyjechało ok. 14 tys. turystów, ale nie ma danych, ilu z nich uprawiało turystykę medyczną.

Bez wizy, lecz jedynie z paszportem, gotówką, ubezpieczeniem i zezwoleniem na pobyt turyści mogą przebywać na terenie Białorusi maksymalnie pięć dni. Dlatego rząd chce zachęcić do korzystania na Białorusi z prostych procedur medycznych, które nie wymagają długiej hospitalizacji. 

Na szczęście dla polskich dentystów ceny w gabinetach dentystycznych są atrakcyjne dla zachodnich pacjentów. W 2013 r. Polska – obok Czech, Węgier i Bułgarii – była wymieniana jako popularny kierunek turystyki medycznej. Dlatego na leczenie zębów do Polski chętnie przyjeżdżają obcokrajowcy, głównie Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, Belgowie i Duńczycy, a przede wszystkim – nasi rodacy mieszkający za granicą, informuje Gazeta Wyborcza.

– Polskie gabinety wyposażone są w najnowsze technologie, najlepsze materiały i wysokie standardy medyczne, a ceny usług – w porównaniu z innymi państwami – są niższe nawet o kilkaset procent. Biorąc pod uwagę kursy walut, pomimo kosztów przelotu i noclegu rzeczywiście opłaca się wyjechać na leczenie, zwłaszcza z Zachodu na Wschód. W tym celu powstały specjalne porównywarki, które wyliczają zarówno koszt danej usługi, jak i podróż do wybranego kraju.

Więcej: wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH