PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pokaż lekarzu co masz w garażu

22-08-2013, 00:28
Pokaż lekarzu co masz w garażu (foto: sxc.hu)
Pokaż lekarzu co masz w garażu (foto: sxc.hu)
Zarobki elektryzują, najbardziej oceniających dochody innych, tak jest także w przypadku dentystów. Zebraliśmy najczęściej powtarzane opinie na temat tego ile zarabiają stomatolodzy. Materiał zapewne zirytuje wielu lekarzy, którzy najlepiej przecież wiedzą czy ich wysiłek opłacany jest należycie, czy nie.

Tygodnik Polityka poinformował ostatnio, że sytuacja stomatologów nie wygląda obiecująco. Wszystko zależy od miejsca pracy. Najwięcej można zarobić w prywatnych klinikach powyżej 10 tys. zł. Nic dziwnego, że najlepsi specjaliści porzucają publiczne przychodnie, bo tam po długiej i wymagającej edukacji mogą liczyć na 4 - 6 tys. zł i to dopiero po kilku latach pracy. Zawód dentysty nie jest konkurencyjny pod względem zarobków. Po krótkiej edukacji  maszyniści i energetycy otrzymują średnio odpowiednio 4358 zł i 4450 zł.

W przypadku dentystów - pensja stażysty wynosi zaledwie 1,2 1,5 tys. zł. Po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu można otrzymać wynagrodzenie w granicach 2,0 2,5 tys. zł netto. Najczęściej młodzi adepci stomatologii wybierają pracę w oparciu o kontrakt z NFZ. Za etat można maksymalnie zarobić około 3,6 tys. zł. Na niewiele liczyć mogą pracujący latami w publicznych przychodniach, ich płaca zawiera się w przedziale od 2,4 do 2,6 tys. zł (bez dodatków za nadgodziny).

A tak o pieniądzach mówią sami zainteresowani, uwaga lekarzu, to opinie anonimowe, zatem czy prawdziwe:

Jedna z opinii podpisanych jako dentysta: Zarabiam w publicznej przychodni ponad 3 tys. zł netto, ale wyrabiam praktycznie 1,5 etatu. Bez dodatkowych godzin ciężko by mi było przekroczyć 2,5 tys. zł.Jestem asystentką stomatologiczną w gabinecie, który ma podpisaną umowę z NFZ. Tu lekarze stomatolodzy zarabiają 9 - 20 tys. zł miesięcznie, pracując po 6 godzin dziennie, ja zarabiam 1,7 tys. zł.Jedna z pielęgniarek stomatologicznych w prywatnym gabinecie w średniej wielkości mieście twierdzi, że jej wynagrodzenie wynosi 2 tys. zł, a asystentki często zarabiają najniższą krajową. Lekarze dentyści mają 10 razy tyle i to po odliczeniu kosztów.   

W branży stomatologicznej średnie pensje oscylują wokół 6 tys. zł. 25 tys. zł netto miesięcznie tyle zarabiają stomatolodzy posiadający własny gabinet.

Sedlak & Sedlak tak ocenia rynek: Miesięczne wynagrodzenie (mediana) stomatologa wynosi 4137 zł. Zarobki połowy stomatologów wahają się od 2179 do 7000 zł. Premia stanowi średnio 5 proc. pensji całkowitej stomatologa, natomiast 95 proc. to płaca podstawowa. Część stomatologów otrzymuje również inne benefity niż pieniężne.

Portal moja-pensja.pl uważa, że w Polsce lekarz dentysta zarabia średnio 5,7 tys. zł brutto. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i podatków daje to pensję netto w wysokości 4,0 tys. zł.

Największa grupa dentystów otrzymuje wynagrodzenie pomiędzy 5,5 tys., a 6,9 tys. zł. 10 proc. najlepiej zarabiających dentystów osiąga dochody powyżej 7,5 tys. zł.

SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   rynek pracy   Koszty   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH