PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podwyżki uposażeń dla lekarzy i lekarzy dentystów – kompromitacja ministra zdrowia?

ms
23-06-2016, 09:50
Podwyżki uposażeń dla lekarzy i lekarzy dentystów – kompromitacja ministra zdrowia? Krzysztof Bukiel przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL (foto: Fotolia/PTWP)
- Nie wiem co spowodowało, że minister zdrowia odważył się na przedstawienie takich propozycji. Zapowiadane podwyżki uposażeń lekarzy i lekarzy dentystów stanowią wielką kompromitację, już nie tylko ministra ale i całego rządu oraz przewodniczącego rządzącej partii – ocenia Krzysztof Bukiel.

Przewodniczący OZZL analizuje propozycje ministra zdrowia
1,23 „średniej krajowej” czyli 4800 zł brutto. Czy tę kwotę można uznać za wynagrodzenie „bardzo dobre” albo „bardzo wysokie”, a kwotę 3980 zł dla rezydentów – czy można ją uznać za „dobrą” albo „wysoką”? 

Nawet minister Radziwiłł wyśmiałby taką tezę. Parę dni temu w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że jego wiceministrowie mają wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 7800 zł (ok. dwóch „średnich krajowych”) i że jest to wynagrodzenie „przyzwoite”. Nawet nie „dobre” ani tym bardziej „bardzo dobre”, ledwie „przyzwoite”.

Krzysztof Bukiel przytacza, w kontekście zapowiadanych regulacji płac, dość bulwersującą informację: Nawet komuniści, traktujący lekarzy jako  „wroga klasowego” i realizujący – prawdopodobnie – tajną instrukcję NKWD z 1947,  aby pracowników służby zdrowia szczególnie nisko wynagradzać,  ustalili dla lekarzy wyższe wynagrodzenia w stosunku do „średniej krajowej” niż to zaproponował obecny minister zdrowia. W 1958 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.1958.74.376) przewidywało dla lekarzy - odpowiedników dzisiejszych specjalistów - pensję zasadniczą w wysokości co najmniej 1,4  ówczesnej „średniej krajowej” (minister Radziwiłł proponuje 1,23).

Czytaj także: Powolne podwyżki uposażeń dla lekarzy i lekarzy dentystów… bardzo powolne

Więcej: OZZL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH