• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podatki: dentysta leczy i wynajmuje lokale

ms
13-07-2015, 11:18
Podatki: dentysta leczy i wynajmuje lokale Podatki lekarza dentysty (foto: pixabay)
Lekarz dentysta, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia - gabinet stomatologiczny oraz wynajmuje budynek użytkowy, oczywiście musi płacić podatki. Jakie?

Lekarz dentysta w 2001 r. oddał do użytku budynek, w którym prowadził gabinet stomatologiczny. Budynek ten został wprowadzony do działalności gospodarczej i amortyzowany. Do końca 2010 r. dentysta prowadził działalność gospodarczą, rozliczając podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

31 grudnia 2010 r. stomatolog wykreślił budynek, w którym prowadził gabinet stomatologiczny z ewidencji środków trwałych i przeniósł go na potrzeby własne. Nadal w części tego budynku prowadził działalność gospodarczą - pozostała część była nieużytkowana. Jednocześnie (od 1 stycznia 2015 r.) dentysta prowadził tę samą działalność gospodarczą - gabinet stomatologiczny, ale zaczął rozliczać podatek dochodowy w formie ryczałtowej - poprzez kartę podatkową.

Zaledwie po miesiącu od tej zmiany (od 1 lutego 2015 r.) lekarz dentysta wynajął część budynku osobom prowadzącym działalność gospodarczą (także na gabinet lekarski).

Przychody uzyskiwane od 1 lutego 2015 r. lekarz dentysta dzielił na dwa źródła:

- przychody z działalności gospodarczej, pochodzące z prowadzenia gabinetu stomatologicznego, i te rozlicza w podatku dochodowym poprzez kartę podatkową;

- przychody z najmu lokalu i te rozlicza na zasadach ogólnych (z uwagi na stosowanie karty podatkowej wprowadzenie ryczałtu było wyłączone), prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. 

Dyrektor izby skarbowej w Łodzi przypomniał, że najem nie wchodzi do zakresu działalności gospodarczej lekarza dentysty (prowadzi on praktykę lekarską dentystyczną).

Umowa najmu lokalu została zawarta przez dentystę poza działalnością gospodarczą, jako najem prywatny.

Dyrektor izby skarbowej uznał, że skoro lekarz dentysta i właściciel gabinetu dentystycznego:

- wykreślił budynek, w którym prowadził gabinet stomatologiczny, z ewidencji środków trwałych i przeniósł go na potrzeby własne,

- ponadto umowę najmu lokalu użytkowego znajdującego się w tym budynku sporządził poza prowadzoną działalnością gospodarczą (jako osoba prywatna),

to może przychody uzyskane z tytułu najmu lokalu użytkowego zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować je na ogólnych zasadach.

Sygnatura akt: IPTPB1/4511-119/15-4/MD

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.