PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Podatki: dentysta leczy i wynajmuje lokale

ms
13-07-2015, 11:18
Podatki: dentysta leczy i wynajmuje lokale Podatki lekarza dentysty (foto: pixabay)
Lekarz dentysta, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia - gabinet stomatologiczny oraz wynajmuje budynek użytkowy, oczywiście musi płacić podatki. Jakie?

Lekarz dentysta w 2001 r. oddał do użytku budynek, w którym prowadził gabinet stomatologiczny. Budynek ten został wprowadzony do działalności gospodarczej i amortyzowany. Do końca 2010 r. dentysta prowadził działalność gospodarczą, rozliczając podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

31 grudnia 2010 r. stomatolog wykreślił budynek, w którym prowadził gabinet stomatologiczny z ewidencji środków trwałych i przeniósł go na potrzeby własne. Nadal w części tego budynku prowadził działalność gospodarczą - pozostała część była nieużytkowana. Jednocześnie (od 1 stycznia 2015 r.) dentysta prowadził tę samą działalność gospodarczą - gabinet stomatologiczny, ale zaczął rozliczać podatek dochodowy w formie ryczałtowej - poprzez kartę podatkową.

Zaledwie po miesiącu od tej zmiany (od 1 lutego 2015 r.) lekarz dentysta wynajął część budynku osobom prowadzącym działalność gospodarczą (także na gabinet lekarski).

Przychody uzyskiwane od 1 lutego 2015 r. lekarz dentysta dzielił na dwa źródła:

- przychody z działalności gospodarczej, pochodzące z prowadzenia gabinetu stomatologicznego, i te rozlicza w podatku dochodowym poprzez kartę podatkową;

- przychody z najmu lokalu i te rozlicza na zasadach ogólnych (z uwagi na stosowanie karty podatkowej wprowadzenie ryczałtu było wyłączone), prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. 

Dyrektor izby skarbowej w Łodzi przypomniał, że najem nie wchodzi do zakresu działalności gospodarczej lekarza dentysty (prowadzi on praktykę lekarską dentystyczną).

Umowa najmu lokalu została zawarta przez dentystę poza działalnością gospodarczą, jako najem prywatny.

Dyrektor izby skarbowej uznał, że skoro lekarz dentysta i właściciel gabinetu dentystycznego:

- wykreślił budynek, w którym prowadził gabinet stomatologiczny, z ewidencji środków trwałych i przeniósł go na potrzeby własne,

- ponadto umowę najmu lokalu użytkowego znajdującego się w tym budynku sporządził poza prowadzoną działalnością gospodarczą (jako osoba prywatna),

to może przychody uzyskane z tytułu najmu lokalu użytkowego zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować je na ogólnych zasadach.

Sygnatura akt: IPTPB1/4511-119/15-4/MD

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH