PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poczekalnia forpocztą walki z dentofobią

ms
18-01-2018, 11:27
Poczekalnia forpocztą walki z dentofobią Natura w walce z dentofobią (foto: pixabay)
Jesteś cierpliwy, delikatny, spolegliwy, a więc robisz wszystko co zrobić możesz, aby zminimalizować u pacjenta przestrach przed leczeniem stomatologicznym? To zdecydowanie za mało, a już na pewno to zdecydowanie za późno. Atak na dentofobię powinien nastąpić zaraz po przestąpieniu przez pacjenta progu lecznicy.

Tak swoje doświadczenia w tym względzie opisują właściciele dwóch lecznic stomatologicznych ZFZ Dental Clinic w Kolonii. Pracuje w nich 12 dentystów, którzy każdego dnia przyjmują ok. 200 pacjentów.

Z obserwacji czynionych każdego dnia przez lekarzy dentystów wynika, że od 70 do 80 proc. odwiedzających ich pacjentów okazuje wyraźne zdenerwowanie przed leczeniem.

Skuteczne zapanowanie nad obawą wiąże się z pozytywnym pierwszym wrażeniem: zgodnie z powiedzeniem „Nigdy nie będziesz miał drugiej szansy, aby wywrzeć na kimś dobre pierwsze wrażenie”.

Właściciele obu niemieckich lecznic postawili na trzy atrybuty dobrego, pierwszego wrażenia: widok, dźwięki i zapach.

Zastosowano wysokowydajne dyfuzory zapachów. Dzięki nim przebywanie w poczekalni nie kojarzy się z procedurami medycznymi, którym niegdyś zazwyczaj towarzyszył ból. Wszelkie preparaty chemiczne o silnym zapachu np. dezynfekujące - przechowywane są w zamkniętych pomieszczeniach, możliwie z dala od strefy przebywania pacjentów.

W przestrzeni poczekalni emitowana jest relaksacyjna muzyka, jednak z wyraźnym rytmem, dzięki czemu skutecznie maskowane są wszelkie odgłosy pracującego sprzętu, dobywające się z gabinetu stomatologicznego. Wiadomo bowiem, że dźwięk ten wpływa deprymująco na osoby oczekujące w kolejce do dentysty, a czas ten do krótkich nie należy. Okazuje się, że w ZFZ Dental Clinic pacjenci przebywają w poczekalniach od 20 do 30 minut. To wystarczająco długi czas, aby myśli oczekujących pogłębiały stres.

Precyzyjna aranżacja poczekalni (m.in. duża przestrzeń, pastelowe barwy wnętrza, przemyślane rozmieszczenie roślin) mają obniżać poziom stresu.

Najważniejszym elementem wpływającym na redukcję poziomu stresu u oczekujących na dentystę są monitory wielkoekranowe emitujące obrazy przyrody. Właściciele niemieckich lecznic twierdzą, że błędem jest puszczanie w poczekalni filmów, czy teledysków. Tego typu bodźce pogłębiają tylko napięcie, zamiast je łagodzić. W roli czynnika skutecznie niwelującego negatywne emocje najlepiej sprawdzają się powolnie zmieniające się obrazy przyrody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH