PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pobożne życzenia: zerowa stawka VAT dla branży medycznej

miro
24-02-2014, 07:50
Pobożne życzenia: zerowa stawka VAT dla branży medycznej Pobożne życzenia: zerowa stawka VAT dla branży medycznej (foto: freedigitalphoto)
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o wprowadzenie zerowej stawki VAT przy realizowaniu usług medycznych.

Wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na usługi zdrowotne umożliwi szybszy rozwój sektora ochrony zdrowia i unowocześnienie infrastruktury medycznej w Polsce oraz przyczyni się do podniesienia jakości świadczeń zdrowotnych - czytamy we wniosku NRL.

Faktem jest, że zerowa stawka VAT jest wprost wymarzoną sytuacją dla podatnika, wówczas bowiem od ceny brutto wszystkich zakupów produktów i usług można odliczyć VAT. W większości przypadków jest to stawka 8 proc. lub podstawowa. Z drugiej zaś strony usługi realizowane przez podatnika obciążonego zerową stawką VAT. Mają tę zaletę, że dla kupującego są tańsze o stawkę VAT. To istotne, gdyż w większości przypadków odbiorcami usług realizowanych przez lekarzy są osoby prywatne, które nie mogą odliczyć VAT od kwoty uwidocznionej na rachunku.

Trudno przypuszczać, aby minister finansów zdecydował się na sprezentowanie świadczeniodawcom pokaźnych pieniędzy w postaci zwrotu VAT od zakupów. W przypadku lekarzy dentystów urządzenie gabinetu stomatologicznego to wydatek kilkuset tysięcy złotych, dzięki zwrotowi VAT nakłady można byłoby zmniejszyć co najmniej o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   NRL   VAT  

POLECAMY W SERWISACH