• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pasty do zębów bez mikrogranulek

ms
16-01-2018, 09:44
Pasty do zębów bez mikrogranulek Pasty do zębów - zmiany (foto: pixabay)
Po USA Wielka Brytania wprowadziła począwszy od 2018 r. zakaz używania mikrogranulek w wyrobach kosmetycznych i środkach higieny. W efekcie ze spółek sklepowych zniknęło  wiele past do zębów.

Na opakowaniu m.in. past do zębów często brakuje widocznej informacji o tym, że w ich skład wchodzą mikrogranulki. Dodatek ten kryje się pod terminami – polietylen, polipropylen, polimetakrylan metylu, albo skrótami PET, PTFE, PMMA.

Mało kto wie, że pasta do zębów, czy peeling do ciała powodują nieodwracalne szkody w środowisku, szczególnie morskim. Tymczasem miliardy, nie podlegających trawieniu, plastikowych drobin zatruwają stworzenia żyjące w morzach i Oceanach. Małe cząsteczki mogą być o wiele groźniejsze niż „wielkogabartowe” śmieci, tych bowiem ryby nie są w stanie połknąć.

Wiadomo już, że co najmniej 280 gatunków morskich stworzeń połyka mikrogranulki. W samej tylko Wielkiej Brytanii zużywano rocznie 680 t mikrogranulek.

Wśród firm, których tyczy ograniczenie jest Procter & Gamble – producent pasty Blend-a-med. Firma złożyła zobowiązanie, że przestanie wykorzystywać mikrogranulki w swoich produktach.

Ci, którzy chcą świadomie robić zakupy, mogą korzystać ze stron internetowych, które podają listę produktów zawierających szkodliwy składnik. Powstała także aplikacja do skanowania kodów kreskowych i sprawdzania składu produktów.

Therese Coffey minister ds. środowiska Wlk. Brytanii, w wywiadzie dla telewizji SKY News podkreśliła, że zakaz jest częścią szerszego planu ograniczenia zanieczyszczenia środowiska sztucznymi tworzywami.

Więcej: bbc.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pasty do zębów  

POLECAMY W SERWISACH