PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paragon elektroniczny: kolejne uszczelnienie szarej strefy

ms
21-07-2016, 09:10
Paragon elektroniczny: kolejne uszczelnienie szarej strefy Paragon elektroniczny uszczelni system podatkowy? (foto: pixabay)
A co z danymi osobowymi? Coraz więcej wątpliwości zgłaszanych jest do pomysłu Ministerstwa Rozwoju, aby papierowe paragony zastąpić elektronicznymi.

Lekarze i lekarze dentyści powinni mieć najwięcej zastrzeżeń do propozycji wprowadzenia paragonu elektronicznego. Ministerstwo Rozwoju uważa, że w wyniku implementacji elektronicznego paragonu wpływy z VAT wzrosną nawet o 3 mld zł rocznie. Oczywiście w przypadku usług medycznych, zwolnionych z VAT, tych dodatkowych wpływów by nie było. Byłyby problemy.

Największe kontrowersje wzbudzają kwestie ochrony danych osobowych. Pojawia się kwestia zabezpieczenia poufnych informacji przed dostępem do nich osób nieuprawnionych.

Przy płaceniu kartą wystawianie paragonu elektronicznego odbywałoby się automatycznie. Pacjent, płacący gotówką, musiałby udostępnić numer swojego telefonu lub adres mailowy. Wówczas to w każdej chwili miałby możliwość uzyskania wglądu do każdego z zapłaconego przez siebie paragonów. Dokumenty te przechowywane byłyby, wraz z danymi nabywcy, na serwerach. Dostęp do tego co na nich zostało zapisane mieliby oczywiście także urzędnicy skarbowi.

Już teraz lekarze i lekarze dentyści powinni pytać o zasady przechowywania tego typu dokumentów, a dokładnie danych osobowych.

Według założeń Ministerstwa Rozwoju zestaw informacji, obejmujący dowód zapłaty, uzupełniony rodzajem zrealizowanej usługi i de facto danymi osobowymi, bardzo ułatwi pracę fiskusowi w śledzeniu tych, którzy nie odprowadzają podatków w wysokości, w jakiej powinni je odprowadzać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   kasa fiskalna   paragon   podatki dentysty  

POLECAMY W SERWISACH