PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ostrów Wlkp.: po 90 zł na uczestnika programu profilaktycznego

ms
20-10-2016, 09:12
Ostrów Wlkp.: po 90 zł na uczestnika programu profilaktycznego Ostrów Wlkp. dba o zęby przedszkolaków (foto: pixabay)
Liczby mówią same za siebie. NFZ na leczenie statystycznego obywatela przeznacza w ciągu roku nieco ponad 40 zł. Na program profilaktyczny w Ostrowie Wielkopolskim, trwający raptem kilka miesięcy, wydaje się po 90 zł.

Co w zamian?  Miejski program profilaktyczny „Żeby piękny uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć” realizowany jest w trzech etapach. W pierwszej kolejności przeszkoleni zostali nauczyciele pięciolatków z przedszkoli oraz rodzice i opiekunowie prawni dzieci.

Obecnie przeprowadzane wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym obejmują: przegląd jamy ustnej, profilaktykę wad zgryzu, instruktaż mycia zębów, diagram, usunięcie osadu oraz lakierowanie zębów.

- Zaczynamy walkę o piękny uśmiech już w przedszkolu. Chcemy nauczyć dzieci  prawidłowej techniki szczotkowania zębów, aby uświadomić, jak ważne jest dbanie o zęby od najmłodszych lat. Pracujemy także nad przywróceniem gabinetów stomatologicznych do szkół – zapewnia prezydent miasta Beata Klimek.

Wykonanie programu powierzono Specjalistycznemu Zakładowi Opieki Medycznej ,,Familia Medica" Barbary Rokickiej - Łapuć. Dentystka tak mówi o całym projekcie: Na początku wizyty staram się nauczyć dzieci prawidłowego szczotkowania zębów, angażując do tego również rodziców. Robiąc diagram sprawdzamy, ile zębów zostało objętych próchnicą, czy są już zęby stałe, czy któreś zęby się ruszają, czy nie ma przypadkiem zębów nadliczbowych. Do tej chwili przebadaliśmy ok. 140 dzieci, u 70 proc. wykryłyśmy próchnicę.

Program profilaktyczny, w którym bierze udział 730 dzieci, w całości finansowany jest z budżetu miasta. Na jego realizację przeznaczono 65 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH