PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Osteoplant upada a z rynku znika producent implantów stomatologicznych

ws
14-10-2015, 08:01
Osteoplant upada a z rynku znika producent implantów stomatologicznych Osteoplant upada
Wytwórnia implantów stomatologicznych Osteoplant znajduje się w upadłości. Inwestycja, powstała w Dąbrowie pod Poznaniem. Jej koszt szacowany jest na 6,1 mln zł.

Kredyt inwestycyjny wsparły środki z UE (2,6 mln zł). Już w 2012 r. udział Osteoplantu w krajowym rynku implantów zaczął się zmniejszać (początkowo z 9 do 5 proc.). Wytwórnia od dawna nie generowała zysków, od dawna traciła rynek, nie pomogły zapewnienia, że w portfelu firmy znajduje się nowoczesny system tytanowych implantów, które mają znacznie skrócić czas leczenia. Pracowali nad nim specjaliści z Instytutu Stomatologii w kooperacji z naukowcami z: Politechniki Poznańskiej, Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Gliwicach i kliniki Zahnimplantat w Düsseldorfie.

Działalność Osteoplantu finansowana była przez Fundację Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Wytwórnia implantów pociągnęła na dno Fundację, która zajmowała się głównie działalnością gospodarczą, handlowała sprzętem stomatologicznym i otwierała dentystyczne gabinety, w których komercyjnie leczono pacjentów.

Fundacja Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego powstała w 1989 r. miała upowszechniać wiedzę o osiągnięciach naukowych i promować uczelnię. Zadłużenie Fundacji sięga niemal 3 mln zł. Pojawiają się głosy, że jej działalnością zająć się powinna prokuratura.

Więcej: poznan.wyborcza. pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH