• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ortodonta bez VAT

06-01-2013, 08:45
Ortodonta bez VAT (foto: sxc.hu.)
Ortodonta bez VAT (foto: sxc.hu.)
Ortodonta nie ma obowiązku do ceny realizowanych usług doliczać VAT, ale wątpliwości wciąż pozostają. Świadczą o tym zapytania słane do organów podatkowych.

Bez VAT

Taką interpretację wydała m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu (ILPP4/443-425/11-2/EWW). Jej dyrektor zgodził się z interpretacją prawa przedstawioną przez lekarza zgłaszającego pytanie.

- Działania ortodonty mają charakter terapeutyczny. Wada zgryzu jest konsekwencją zespołu zaburzeń całego układu stomatologicznego - pisze dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. W jego przekonaniu skutki wady zgryzu to m.in. próchnica, choroby przyzębia, rozchwianie i wysuwanie zębów, nieprawidłowe oddychanie. Leczenie ortodontyczne co do zasady przeciwdziała pogorszaniu się stanu zdrowia pacjenta korzystającego z pomocy ortodonty.

Przywrócenie prawidłowej budowy zgryzu pozwala unikać przynajmniej części kłopotów zdrowotnych. Nie ma zatem podstaw, aby opodatkowywać usługi ortodontyczne VAT.

Z VAT

O tym, że nie ma generalnej zasady regulującej sposób naliczania VAT, w przypadku konkretnej usługi realizowanej w gabinecie stomatologicznym, świadczy kwestia wybielania zębów. Zabieg ten nie korzysta ze zwolnienia z VAT (Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 12 kwietnia 2011 r. nr ILPP1/443-309/11-2/BD) chyba, że pacjent przedstawi skierowanie od psychologa na wybielanie zębów (fobie). Bez takiego skierowania usługa wybielania podlega 23 proc. stawce VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   podatki   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH