PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Olbrzymie wydatki na leczenie chorób zębów i jamy ustnej

ms
24-11-2015, 09:40
Olbrzymie wydatki na leczenie chorób zębów i jamy ustnej Wysokie wydatki na lecznie stomatologiczne (foto: freedigitalimages)
Brzmi niewiarygodnie, zważywszy na mizerne kwoty, jakie NFZ rezerwuje na leczenie stomatologiczne, ale państwa UE od lat przeznaczają (średnio w ciągu każdego roku) na walkę z chorobami jamy ustnej i leczenie uzębienia 79 mld EUR.

W kwocie tej mieszczą się nakłady pochodzące zarówno z kasy publicznej, jak i wydatki realizowane przez obywateli z własnej kieszeni.

W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajdują się wydatki na leczenie cukrzycy 137 mld EUR, drugie miejsce zajmują nakłady związane z walką nastawioną na zwalczanie chorób układu krwionośnego - 105 mld EUR.

Kolejne największe wydatki dotyczą właśnie chorób jamy ustnej i uzębienia - 79 mld EUR. Czy nakłady te powinny być większe, a może jest szansa na ich ograniczenie? Okazuje się, że pieniądze przeznaczane na leczenie mogłyby być zdecydowanie mniejsze o ile nieco więcej przeznaczy się na działania profilaktyczne. Amerykanie wyliczyli, że każdy dolar skierowany na profilaktykę przynieść może ograniczenie wydatków na leczenie stomatologiczne od ośmiu do pięćdziesięciu razy!

Wydatki Unii Europejskiej na leczenie (średnio w ciągu roku 2008 – 2012):
- cukrzyca: 137 mld EUR,
- choroby układy krwionośnego: 105 mld EUR,
- choroby jamy ustnej i leczenie uzębienia 79 mld EUR,
- Alzhaimer: 71 mld EUR,
- choroby układu oddechowego: 55 mld EUR,
- choroby nowotworowe: 51 mld EUR,
- walka z zawałami i udarami: mld EUR,
- stwardnienie rozsiane: 14,6 mld EUR,
- zaburzenia nerwowo – mięśniowe: 7,7 mld EUR.

Dane pochodzą z publikowanych przez FDI statystyk WHO i OECD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH