PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O wyższe uposażenia lekarzy w Polsce. Rumuni dali przykład.

ms
12-06-2017, 07:31
O wyższe uposażenia lekarzy w Polsce. Rumuni dali przykład. Prezydium NRL o podwyżkach dla lekarzy (foto: PTWP/Fotolia)
Prezydium NRL sięga po kolejny argument przemawiający za koniecznością wprowadzenia wyższych uposażeń dla lekarzy. Argumentem tym ma być decyzja rumuńskiego Parlamentu w sprawie podwyżek dla publicznego sektora, w tym dla pracowników medycznych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (wraz z Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Bydgoszczy) zwróciło się do posłów i senatorów z apelem o znaczące zwiększenie poziomu wynagrodzeń pracowników medycznych w Polsce.

Według raportu OECD Health Statistic 2016, liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w Polsce jest najniższa w Europie i wynosi 2,3 lekarza. W tej statystyce Polska znajduje się zaraz za Rumunią, w której liczba wynosi 2,7 lekarza na 1000 mieszkańców.

Do tej statystyki przyczynia się każdy emigrujący lekarz. - Jesteśmy przekonani, że niski poziom wynagrodzeń ma znaczący wpływ na emigrację lekarzy z Polski – czytamy w komunikacie NRL.

Prezydium NRL podtrzymało apel Nr 6/17/P-VII z 7 kwietnia 2017 r. o poparcie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, określającej sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia.

Przypomnijmy jednocześnie, że ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych (z przedłożenia rządowego) – Sejm przyjął 8 czerwca 2017 r., dzień po decyzji rumuńskich parlamentarzystów.

Apel Prezydium NRL nosi datę 10 czerwca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wynagrodzenia lekarzy dentystów   NRL  

POLECAMY W SERWISACH