PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O produktach stomatologicznych, których cena jest zbyt dobra, aby były prawdziwe

en
30-03-2016, 08:56
O produktach stomatologicznych, których cena jest zbyt dobra, aby były prawdziwe Niskie ceny na materiały stomatologiczne musza budzić podejrzenie (foto: pixabay)
Szukasz okazyjnych cen produktów stomatologicznych? Jeśli są one wyjątkowo korzystne, nawet do 40 proc. niższe niż średnio, to powinien się włączać „dzwonek alarmowy”.

Bywa, że materiały i produkty stomatologiczne sprzedawane są po cenach znacznie niższych niż te, które dyktują dystrybutorzy. Ich podaż rośnie. Według szacunków Clinicians Report Foundation – w USA w niektórych kategoriach produktów stomatologicznych sięga nawet 10 proc. w skali roku. Sprzedaż materiałów z tzw. szarej strefy jest legalna. Jednak dentysta nie wie, gdzie były przechowywane i kiedy zostały wyprodukowane, gdyż data minimalnej trwałości mogła zostać zmieniona. Sprzedaż podróbek przytrafia się znacznie rzadziej i jest oczywiście nielegalna.

Za dostarczenie materiałów stomatologicznych do placówki dentystycznej odpowiedzialny jest zaopatrzeniowiec, pracownicy medyczni nie śledzą źródeł, z których zaopatrzenie pochodzi. Wystarczy, że do ich rąk trafiają materiały od właściwych producentów. Ale zaopatrzeniowiec szuka najtańszego sprzedawcy i często nieświadomie zamawia produkty pochodzące z szarej strefy.

Agencja Żywności i Leków (FDA), jako produkty szarej strefy określa te, które są sprzedawane poza istniejącą siecią dystrybucji, kanałami niemającymi autoryzacji producenta. Co to oznacza dla praktyki dentystycznej? Produkty kupione do 40 proc. taniej są przeznaczone na rynki krajów rozwijających się. Stąd różnica w cenie, bo tamtejszych dentystów nie byłoby stać na wyższe ceny. Dilerzy szarej strefy kupują te dużo tańsze materiały od zagranicznych sprzedawców, a zaopatrzeniowiec dentysty kupuje je zwykle przez internet.

Materiały takie gdy trafiają do gabinetu, nie budzą podejrzeń, gdyż są oryginalnie zapakowane. Tymczasem ich jakość powinna budzić zastrzeżenia. Produkty przeznaczone na rynek krajów rozwijających się są sprzedawane przez producenta w bardzo dużych partiach, zwykle większych niż sami mogą sprzedać. Dlatego gdy znajdą się już w amerykańskim gabinecie stomatologicznym - są często przeterminowane. Co gorsza mogły być przechowywane w nieodpowiednich warunkach – w wysokiej temperaturze i wilgotności.  Na nieszczęście dla dentysty i jego pacjenta, przeterminowane produkty często mają sfałszowaną datę ważności. 

Produkty pochodzące z czarnego rynku stanowią jeszcze większe niebezpieczeństwo. Producent podróbek jest oczywiście nieznany. Opakowania są sfałszowane, tak dobrze, że nie budzą podejrzeń.

Na łamach Journal of the American Dental Association ukazały się zalecenia, które wykluczą możliwość kupna niewłaściwych produktów. Należy korzystać wyłącznie z autoryzowanych dystrybutorów, w przypadku jakichkolwiek podejrzeń - wskazany jest kontakt do producenta. Obniżki cen mogą się przydarzać, ale na te legalne produkty nigdy nie są większe niż 10-15 proc. Upewniając się co do opakowania, można na stronie producenta sprawdzić wygląd i opis tego, które jest na pewno oryginalne.

Lepiej kupować drożej, od zaufanych sprzedawców, bo tym samym dentysta kupuje pewność, że produkty są legalne, a pacjent otrzyma usługę na dobrym poziomie. 

Więcej: dentaleconomics.com

Czytaj także: Podróbki zalewają Wielką Brytanię

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ADA   FDA   podróbki  

POLECAMY W SERWISACH