PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL o kasach fiskalnych w szczegółach

11-03-2013, 00:03
NRL o kasach fiskalnych w szczegółach (foto: sxc.hu)
NRL o kasach fiskalnych w szczegółach (foto: sxc.hu)
Naczelna Rada Lekarska uważa, że projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących powinien przewidywać możliwość wprowadzenia zapisu anulującego błędną operację na kasie fiskalnej (storna).

To jedyne zastrzeżenie wniesione przez NRL do uregulowań dotyczących sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków używania tych kas przez podatników. NRL nie wnosi natomiast zastrzeżeń ani do sposobu zgłaszania kasy do naczelnika urzędu skarbowego (w celu otrzymania numeru ewidencyjnego), ani w sprawie warunków zorganizowania i prowadzenia serwisu takich kas.

Projekt rozporządzenia ministra finansów, do którego NRL zgłosiło zastrzeżenie w kwestii storna:

- w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków używania kas przez podatników.

Projekty rozporządzeń ministra finansów, do których NRL nie wnosi zastrzeżeń:

- w sprawie terminu zgłoszenia kasy do naczelnika urzędu skarbowego - w celu otrzymania numeru ewidencyjnego, rodzajów dokumentów, które są prowadzone lub składane w związku z używaniem kasy rejestrującej;

- w sprawie warunków zorganizowania i prowadzenia serwisu kas rejestrujących mających znaczenie dla ewidencjonowania;

Przypomnijmy, że od wielu miesięcy NRL stanowczo sprzeciwiała się wprowadzeniu kas rejestrujących w praktykach lekarskich, szczególnie od czasu gdy wiadomo było, że limit rocznych obrotów obligujących do rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej wyniesie 20 tys. zł (40 tys. zł w 2012 r.).

Ministerstwo Finansów było nieugięte, jedno na co przystało to zwłoka z zakupem kasy. Resort finansów tak to tłumaczył: w związku z kłopotami z kupnem kas rejestrujących, każdy podatnik, który powinien to uczynić po 1 marca 2013 r., a nie zrobił tego, bo po prostu nie mógł kasy kupić, nie będzie pociągany do odpowiedzialności, wszak pod jednym warunkiem, powinien umieć uwiarygodnić zamiar zakupu takiej kasy np. poprzez pisemne złożenie (przed 1 marca 2013 r.) zapotrzebowania u dystrybutora lub producenta.

Minister finansów krok po kroku wypełnia dyspozycję art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą docelowo wszyscy podatnicy VAT dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

O kasach fiskalnych patrz także: 

a może dentysta bez kasy fiskalnej?

Dentysta i kasa fiskalna już od 20 tys. zł rocznie?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   Inicjatywy   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH