PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: „NIE" dla kas fiskalnych, czy tylko pro forma?

sta
18-08-2014, 08:04
NRL: „NIE Kasa fiskalna dla wszystkich? (foto: sxc.hu)
Jak informowaliśmy, minister finansów chce, aby począwszy od 2015 r. niektóre rodzaje usług, w tym usługi lekarzy dentystów, były ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej - co ważne - niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu obrotów. Na takie rozwiązanie nie zgadza się NRL, ale siła prezentowanej argumentacji nie jest niestety znacząca.

NRL nie chce zgodzić się na likwidację obecnego zwolnienia od obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy i lekarzy dentystów, których przychód, realizowany na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, nie przekroczył kwoty 20 tys. zł (proporcjonalnie w skali roku).
Według prezydium NRL, lekarze i lekarze dentyści, którzy wykonują działalność w niewielkim zakresie (np. emeryci i renciści), nie powinni być obciążeni obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej.

Stanowisko to Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaewidencjonowano po numerem 30/14/P-VII.

Problemów ze stosowaniem kas fiskalnych jest kilka. Zaliczyć do nich można m.in.:
- koszt zakupu kasy;
- uciążliwe procedury legalizacji i stosowania sprzętu;
- niejednoznaczne stanowiska organów skarbowych dotyczące zasad opisywania paragonów fiskalnych przez lekarzy dentystów (patrz: Co na paragonie? Ortodoksyjny werdykt aparatu skarbowego);
- problemy z dochowaniem tajemnicy lekarskiej w sytuacji, gdyby kontrolerzy urzędów skarbowych zechcieli z udziałem pacjentów dogłębnie przyjrzeć się w jaki sposób lekarz dentysta dopełnia obowiązków związanych z używaniem kasy fiskalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH