PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa kategoria pacjenta. Prywatny na zlecenie NFZ?

18-02-2013, 23:52
Nowa kategoria pacjenta. Prywatny na zlecenie NFZ? (foto: sxc.hu)
Nowa kategoria pacjenta. Prywatny na zlecenie NFZ? (foto: sxc.hu)
O nowym, które ma wynikać ze zmian prawa w zakresie transgranicznej opieki zdrowotnej, pisaliśmy już dokładnie w materiale Mapa popytu na usługi stomatologiczne zostanie zweryfikowana. Ministerstwo Zdrowia wyliczyło ile to pieniędzy będzie musiało wydać NFZ na leczenie Polaków poza granicami kraju (200 mln zł). Okazuje się jednak, że eksperci w zakresie ochrony zdrowia uważają, iż w związku z nową sytuacją publiczny płatnik będzie musiał zmierzyć się ze zdecydowanie większym wyzwaniem finansowym. Na czym ono polega?

Otóż prawnicy twierdzą, że jeśli Polska wdroży unijną dyrektywę o transgranicznej opiece medycznej (najpóźniej powinna to zrobić do 25 października 2013 r.) to pacjenci nie tylko będą mogli korzystać z usług stomatologicznych poza granicami kraju (NFZ zwracać musiałby wówczas tyle, ile za taką samą procedurę płaci na rodzimym rynku), ale - co jest istotniejsze pokrywać koszty leczenia - o ile ktoś zdecyduje się na skorzystanie z usług stomatologicznych prywatnie (poza systemem publicznego ubezpieczenia).

Czy to w ogóle możliwe?

Należy ostudzić entuzjazm właścicieli dentystycznych gabinetów, którzy zechcieliby wystawiać rachunki publicznemu płatnikowi i to nie tylko dlatego, że faktury czekałyby długi czas na realizację.
Po pierwsze
Pacjent musiałby udowodnić, że nie może uzyskać w racjonalnym czasie pomocy w placówce mającej kontrakt z NFZ.
Po drugie
Pacjent mógłby liczyć na refundację w wysokości wynikającej ze stawek obowiązujących w rozliczeniach NFZ świadczeniodawca.
Po trzecie
Pacjent z pewnością byłby obciążany dodatkowymi tzw. kosztami manipulacyjnymi, których za zadanie miałoby być osłabienie chęci przysparzania NFZ dodatkowych wydatków. A takie powstałyby z pewnością niezależnie od tego, że Fundusz za procedurę płaciłby tyle co wynegocjował w umowach kontraktowych. Pamiętać bowiem trzeba o tym, że limity świadczeń są daleko niewystarczające wobec popytu.
Po czwarte
O ile nawet nowa możliwość korzystania z usług stomatologicznych stałaby się rzeczywistością, to zapewne tak nastąpi dopiero po ewentualnych wyrokach sądowych, wskazujących na konieczność równego traktowania prywatnych praktyk dentystycznych krajowych i zagranicznych, bo skoro pacjenci mieliby prawo podróżować poza Polskę w poszukiwaniu pomocy medycznej - powinni to samo czynić w ramach polskiego systemu usług stomatologicznych.

O innych aspektach nowej sytuacji, wynikającej z implementacji unijnej dyrektywy w zakresie transgranicznej opieki zdrowotnej, pisaliśmy tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   MZ   ceny usług stomatologicznych   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH