PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niepewne symulacje obecności dentysty w szkole

js
15-09-2015, 08:32
Niepewne symulacje obecności dentysty w szkole Pytania o dentystę w szkole (foto: PTWP/Fotolia)
W polskich szkołach funkcjonuje ok. 650 gabinetów stomatologicznych, z tego aż 162 – na obszarze woj. lubelskiego. Szkolne gabinety stomatologiczne działają w 23 powiatach Lubelszczyzny. Najwięcej, bo 58, znajduje się w samym Lublinie, stosunkowo dużo w powiecie puławskim (12) oraz w Zamościu (11).

– Łączne wydatki lubelskiego NFZ na świadczenia stomatologiczne w szkołach w 2015 r. wyniosą ponad 11,5 mln zł – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ. – Może z nich korzystać ponad 96 tys. uczniów – dodaje Małgorzata Bartoszek.

Rodzice w woj. lubelskim powinni być zachwyceni sytuacją, a nie są. Dlaczego? Wielu z nich tak ocenia sytuację: mimo najlepszych chęci dentysta nie jest w stanie zająć się dobrze każdym dzieckiem, kiedy musi załatwiać ich hurtowo.

Problem dostrzegają też dyrektorzy szkół. – Nasz gabinet obsługuje 1300 uczniów. To teoria, bo wielu rodziców rezygnuje ze szkolnej opieki stomatologicznej i zabiera dziecko gdzie indziej – mówi Ryszard Pawka, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Lublinie. – Bez względu na to, ilu uczniów się leczy, nasz gabinet jest czynny pięć dni w tygodniu – dodaje Ryszard Pawka.

– W szkole mamy ok. 280 uczniów, a szkolny gabinet stomatologiczny działa przez cztery godziny w tygodniu. Zapotrzebowanie jest o wiele większe. Młodzież chce chodzić do dentysty w szkole, ale nie może, bo stomatolog nie ma dla nich czasu – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 11 w Lublinie.

Powstaje zatem pytanie, ile czasu szkolny stomatolog w ZS nr 11 może poświęcić każdemu uczniowi? Po odjęciu od 52 tygodni roku szkolnego wakacji, ferii i świąt, zostaje 39. W tym czasie dentysta przepracuje 156 godzin. Dzieląc ten czas na liczbę uczniów okazuje się, że każdemu z nich może poświęcić średnio ok. pół godziny w roku. Rzeczywiście tak mało? Niekoniecznie, o ile walka z próchnicą zacznie się od systematycznej pracy profilaktycznej.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   NFZ   profilaktyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH