PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie zatrudnisz już na zlecenie z niskim ZUS

10-09-2013, 00:01
Nie zatrudnisz już na zlecenie z niskim ZUS (fot. Fotolia)
Nie zatrudnisz już na zlecenie z niskim ZUS (fot. Fotolia)
Szykują się duże zmiany w opłacaniu składek ZUS od umów zleceń. To ważna informacja dla ponad 800 tys. osób, w tym także lekarzy dentystów, wykonujących pracę na takiej podstawie.

W porównaniu z 2010 r., liczba zatrudnionych na umowy cywilno-prawne wzrosła prawie dwukrotnie. W podobnym,  albo nawet szybszym tempie, ich liczba rosła w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Związki zawodowe przekonały stronę rządową i pracodawców do zmian i kończą się, chyba bezpowrotnie, czasy, kiedy firmy mogły zawierać umowy na groszowe kwoty z osobami wykonującymi obowiązki na podstawie zlecenia, zaniżając w ten sposób składki do ZUS.

Sytuacja ta spowoduje większe obciążenia finansowe dla prowadzących gabinet stomatologiczny i mniejsze wypłaty dla zatrudnianych tam w taki sposób pracowników.

Obecnie kilka umów w formie zlecenia pozwala na wybór jako podstawy naliczania składek ZUS tej, która jest najkorzystniejsza dla ubezpieczonego, czyli takiej, gdzie składki są najniższe. Regułą jest, że składką ZUS objęta jest tylko pierwsza umowa - zlecenie, a kolejne podpisane z tym samym pracodawcą - już nie. Dlatego pierwsza zwykle zawierana jest na symboliczną kwotę, a dopiera następna i ewentualne kolejne, na o wiele wyższe wynagrodzenie.

Zgodnie z propozycją zmian do ustawy o ubezpieczeniach społecznych, w przypadku, gdy podatnik posiadać będzie kilka tytułów ubezpieczenia, z tytułu których podstawa ustalenia składek ZUS nie będzie sięgała co najmniej kwoty minimalnego wynagrodzenia, podstawą ustalenia składek będą zsumowane, wszystkie umowy zlecenia, aż do wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. W bieżącym roku jest to 1.600 zł, a w roku przyszłym będzie to 1.680 zł.

Zmiany zakładają również objęcie takim rozwiązaniem składek osób, które wykonując zlecenia, łączą je z prowadzeniem działalności gospodarczej z obniżoną podstawą składek (przez pierwsze dwa lata istnienia firmy). W takim przypadku składki ZUS również mają być opłacane od sumy tytułów, jeżeli żaden z nich nie osiągnie co najmniej wartości minimalnego wynagrodzenia.

Resort pracy zakłada, że ustawa może wejść w życie już od stycznia 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   składki   ZUS   podatki   Inicjatywy  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Puls HR House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.