PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ: 650 mln zł utopione w błocie

ms
25-11-2016, 08:52
NFZ: 650 mln zł utopione w błocie NIK kontroluje NFZ
NIK skontrolowała wydatki NFZ na świadczenia zdrowotne poniesione w 2014 r. Z systemu, którego wartość wyniosła wówczas 63,3 mld zł, wyparowało 650 mln zł. Od tego czasu nie jest lepiej.

W 2014 r. NIK szacowała wartość nieprawidłowości w sprawozdaniach we wszystkich rodzajach świadczeń (tzw. fraudów) na kwotę co najmniej 650 mln zł.

Skuteczna weryfikacja danych sprawozdawczych, dzięki systemowi Rejestr Usług Medycznych II tworzonemu bez powodzenia od 2006 r., pozwoliłaby - w ocenie NIK - na pozyskanie dodatkowych środków i zakontraktowanie większej liczby świadczeń zdrowotnych, co z kolei przyczyniłoby się do skrócenia kolejek osób oczekujących.

Trudności z rozbudową systemów informatycznych NFZ, w tym z budową systemu RUM II, wynikały m.in. z braku spójnej koncepcji ich rozwoju oraz wielokrotnych zmian planowanych rozwiązań wyprowadzanych w wyniku działań ministra zdrowia.

NFZ nie posiada, zaakceptowanej przez ministra zdrowia, strategii informatycznej, wskazującej cele strategiczne w obszarze informatyki.

Fundusz powinien działać na podstawie wieloletniej strategii w zakresie kierunków rozwoju IT – a nie działa – napiętnuje NIK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NIK  

POLECAMY W SERWISACH