PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ 2016: stomatologia w ogonie zwiększonych nakładów

ms
09-07-2015, 08:04
NFZ 2016: stomatologia w ogonie zwiększonych nakładów NFZ 2016: ile na stomatologię?
Wyraźnie wyższe nakłady, jakie NFZ przeznaczy w 2016 r. na ochronę zdrowia (wzrost o 7 proc.) nie obejmą niestety stomatologii.

Stomatologia liczyć może zaledwie na 2 proc. wzrost funduszy z kasy NFZ  (w 2016 r. - w porównaniu do 2015 r.). Wynik być może nie najgorszy, biorąc pod uwagę skalę inflacji, jednak niska dynamika stawia branżę stomatologiczną w końcówce beneficjentów zwiększonych nakładów na ochronę zdrowia.

Branża stomatologiczna zapewne otrzyma z NFZ nie więcej niż 1,9 mld zł (prawdopodobnie mniej), podczas gdy w 2015 r. fundusz ten wynosi prawie 1,8 mld zł.

Taki sam, 2 proc.  wzrost ma dotyczyć także nakładów na rehabilitację. Inni będą się cieszyć z większych przyrostów. W tym zestawieniu dominuje POZ - 21 proc. dynamika. Więcej o 12 proc. otrzymać powinna opieka paliatywna i hospitalizacyjna. Opieka długoterminowa będzie mogła liczyć na wzrost nakładów o 7 proc., profilaktyczne programy zdrowotne i wyroby medyczne dostaną po ok. 6 proc. więcej, leczenie uzdrowiskowe i opieka psychiatryczna po ok. 5 proc., a ambulatoryjna opieka zdrowotna osiągnęłaby 3 proc. wzrost nakładów.

Tak, czy inaczej w relacji do PKB wydatki na ochronę zdrowia z pieniędzy publicznych wzrosną zaledwie o 0,27 proc. (do ok. 6,6 proc. PKB). Taki wskaźnik jest jednym z najniższych w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   nakłady na stomatologię  

POLECAMY W SERWISACH