• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Najbardziej lukratywny zawód? Dentysta!

ms
17-01-2017, 09:36
Najbardziej lukratywny zawód? Dentysta! Dentysta zawodem nr 1 w USA (foto: pixabay)
US News World and Report podaje, że w USA najlepszym zawodem jest zawód dentysty. Wysoko, bo na piątym miejscu listy, obejmującej sto zawodów, znalazł się ortodonta, na dziewiątym chirurg szczękowo – twarzowy.

Zapotrzebowanie na dentystów rośnie. Bureau of Labor Statistics przewiduje, że do 2024 r. powstanie w stomatologii 23,3 tys. dodatkowych miejsc pracy, co oznacza 18 proc. wzrost wobec poziomu z 2014 r.

Takie właśnie perspektywy zarobkowania, połączone z nienajgorszą przecież gratyfikacją pieniężną oraz uznaniem dla tego zawodu w oczach społeczeństwa - sprawiają, że zawód dentysty uznany został przez US News World and Report najlepszą pracą 2017 r. w USA.

To właśnie zarobki ocenione zostały przez autorów statystyki za szczególnie intratne na tle innych zawodów. W dziesięciopunktowej skali dentyści uzyskali 9,8 pkt., możliwości znalezienia pracy oszacowano na 6 pkt. (wskaźnik bezrobocia wynosi zaledwie 0,1 proc.), perspektywy wzrostu rynku pracy także dostały od analityków 6 pkt. Taka sama ocena dotyczy poziomu stresu podczas realizowanych zabiegów stomatologicznych. Możliwość bezproblemowego godzenia obowiązków zawodowych z życiem osobistym określono na 8 pkt.

Mediana zarobków dentystów określona została na poziomie 152,7 tys. USD rocznie. Zarobki w strefie wysokiej oscylują wokół 187,2 tys. USD, te stosunkowo niskie określono na 68,3 tys. USD.

Piąte miejsce w zestawieniu US News World and Report przypadło ortodontom. Dotyczący ich wskaźnik bezrobocia jest równie niski co w przypadku dentystów (0,1 proc.). Zarobki mają jednak wyższe (mediana 183,1 tys. USD), perspektywy znalezienia pracy w przyszłości świetlane, gdyż przewiduje się wzrost zapotrzebowania na ich usługi o 18 proc. do 2024 r. (podobnie jak w przypadku dentystów).

W pierwszej dziesiątce najlepszych zawodów 2017 r. w USA znaleźli się także chirurdzy szczękowo – twarzowi. W przypadku tej profesji mediana zarobków wynosi 197,1 tys. USD, wskaźnik bezrobocia 0,6 proc., wzrost zapotrzebowania na usługi w perspektywie 2024 r. - 17 proc.

Zawody związane z medycyną królują na liście top 100 autorstwa US News World and Report. Tuż za dentystami, na drugim miejscu uplasowały się pielęgniarki współpracujące z lekarzami internistami. Na trzecim asystentki lekarzy internistów. Szóste miejsce zajęły pielęgniarki wspomagające w pracy anestezjologów. Siódme przypadło w udziale pediatrom, ósme ginekologom, a dziesiąte - optometrystom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zarobki   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH