PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Minister zdrowia: za wzrost wynagrodzeń czasowe zobowiązanie do pracy w Polsce

PAP/kan
08-02-2018, 13:36
Minister zdrowia: za wzrost wynagrodzeń czasowe zobowiązanie do pracy w Polsce Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. TVP Info/PTWP)
Rozmowy z rezydentami wyszły z impasu. Uzgodniono, że wzrost nakładów na wynagrodzenia powinien skutkować zobowiązaniem do pracy w Polsce i na rzecz polskich pacjentów, co najmniej przez okres dwóch lat po skończeniu specjalizacji. Rozwiązanie to będzie wprowadzone od 1 lipca.

Minister podkreślił, że lekarze rezydenci bardzo odpowiedzialnie podeszli do rozmów i do oczekiwań Polaków. Obie strony zgadzały się co do tego, że wzrost wynagrodzenia powinien skutkować czasowym zobowiązaniem do pracy w Polsce.

- Jedną z największych bolączek ochrony zdrowia jest drenaż mózgów, wyjazdy młodych lekarzy po specjalizacjach za granicę; drugi problem to nadmierne obciążenie lekarzy specjalistów, którzy, aby osiągnąć przyzwoite wynagrodzenie, bardzo ciężko pracują - nierzadko w kilku miejscach - powiedział Szumowski.

Podkreślił, że przyjęte porozumienie zakłada, że lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy otrzyma godziwe wynagrodzenie. To pozwoli na pochylenie się nad pacjentem, na znalezienie dla niego czasu oraz poprawi ciągłość opieki nad nim - ocenił Szumowski.

Minister zapewnił, że zapisy porozumienia będą upublicznione:  konkretne kwoty, które proponujemy lekarzowi specjaliście pracującemu w jednym miejscu pracy, po to żeby mógł w sposób spokojny zajmować się pacjentem. Są sytuacje, kiedy choćby samotna matka z dzieckiem nie jest w stanie dyżurować bez przerwy w różnych miejscach pracy, chcielibyśmy, żeby ci lekarze również mieli godziwe wynagrodzenie - powiedział.

Dodał, że lekarze rezydenci zgodzili się, że w zamian za wzrost wynagrodzeń zobowiązują się do pracy w Polsce przez 2 lata po zakończeniu specjalizacji. - To jest opcja, nie jest to obligo, także, jeżeli ktoś chce zwiększenia swojego wynagrodzenia, też coś od siebie daje Polsce - powiedział minister resortu zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentury   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH