PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Michał Cielibała: przychodzi pacjent po fakturę, co robić?

Michał Cielibała
13-02-2014, 07:50
Michał Cielibała: przychodzi pacjent po fakturę, co robić? Michał Cielibała, doradca podatkowy: przychodzi pacjent po fakturę, co robić?
Lekarz dentysta nie ma obowiązku wystawiania faktur pacjentom, jednak na wyraźną jego prośbę - powinien. Nie zawsze jednak - wyjaśnia Michał Cielibała, doradca podatkowy, prowadzący Biuro Rachunkowe Biurex s.c. w Kielcach.

Nie raz zdarza się, że pacjent wraca do lekarza dentysty po kilku miesiącach, bo chce przedstawić dokument, z którego by wynikało, że to on właśnie wydał pieniądze na leczenie. Tak się może zdarzyć, gdy pacjent dowie się na przykład, że mógłby skorzystać z refundacji kosztów leczenia. O ile interesant przyjdzie w okresie do trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym została wykonana usługa - fakturę trzeba wypisać. Po tym terminie jest to dobra wola właściciela gabinetu dentystycznego.

Pamiętać należy, że faktury tej nie ewidencjonuje się, nie wprowadza do obrotu. Zachować należy ją w ewidencji. Faktura taka wystawiana jest na podstawie paragonu lub zapisów w księdze podatkowej.

Pamiętać trzeba i o tym, że sam paragon, a dokładniej instalowanie kasy fiskalnej nie jest konieczne gdy w ciągu roku podatkowego właściciel gabinetu stomatologicznego ma mniej niż 20 pacjentów, na rzecz których zrealizował łącznie do 50 usług, wówczas limit 20 tys. zł przychodów nie generuje obowiązku instalowania kasy fiskalnej. Kasy fiskalnej nie trzeba także instalować, gdy płatności realizowane są tylko za pośrednictwem przelewów lub kart płatniczych, ale takie rozwiązanie - w przypadku gabinetu stomatologicznego - jest praktycznie niemożliwe do zastosowania.

Oczywiście sam napis faktura, czy rachunek tak naprawdę ma niewielkie znaczenie. Nie istnieje obowiązku takiego właśnie tytułowania dokumentu, ważne, aby na nim były wszystkie wymagane prawem elementy.

Faktura wystawiana na żądanie nabywcy powinna zawierać:
a) datę wystawienia,
b) numer kolejny,
c) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy usług oraz ich adresy,
d) nazwę (rodzaj) usługi,
e) zakres wykonanych usług,
f) cenę jednostkową usługi,
g) kwotę należności ogółem,
h) wskazanie przepisu ustawy zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku VAT - w wypadku lekarzy i lekarzy dentystów może być nim:

- art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze - dot. wykonywania czynności w ramach własnego podmiotu leczniczego;

- art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza - dot. świadczeń kontraktowych;
- art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty - dot. pozostałych przypadków, w tym udzielania świadczeń na rzecz pacjentów przyjmowanych we własnej praktyce.

Michał Cielibała, doradca podatkowy, prowadzący Biuro Rachunkowe Biurex s.c. z Kielc.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.