PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Michał Cielibała: przychodzi pacjent po fakturę, co robić?

Michał Cielibała
13-02-2014, 07:50
Michał Cielibała: przychodzi pacjent po fakturę, co robić? Michał Cielibała, doradca podatkowy: przychodzi pacjent po fakturę, co robić?
Lekarz dentysta nie ma obowiązku wystawiania faktur pacjentom, jednak na wyraźną jego prośbę - powinien. Nie zawsze jednak - wyjaśnia Michał Cielibała, doradca podatkowy, prowadzący Biuro Rachunkowe Biurex s.c. w Kielcach.

Nie raz zdarza się, że pacjent wraca do lekarza dentysty po kilku miesiącach, bo chce przedstawić dokument, z którego by wynikało, że to on właśnie wydał pieniądze na leczenie. Tak się może zdarzyć, gdy pacjent dowie się na przykład, że mógłby skorzystać z refundacji kosztów leczenia. O ile interesant przyjdzie w okresie do trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym została wykonana usługa - fakturę trzeba wypisać. Po tym terminie jest to dobra wola właściciela gabinetu dentystycznego.

Pamiętać należy, że faktury tej nie ewidencjonuje się, nie wprowadza do obrotu. Zachować należy ją w ewidencji. Faktura taka wystawiana jest na podstawie paragonu lub zapisów w księdze podatkowej.

Pamiętać trzeba i o tym, że sam paragon, a dokładniej instalowanie kasy fiskalnej nie jest konieczne gdy w ciągu roku podatkowego właściciel gabinetu stomatologicznego ma mniej niż 20 pacjentów, na rzecz których zrealizował łącznie do 50 usług, wówczas limit 20 tys. zł przychodów nie generuje obowiązku instalowania kasy fiskalnej. Kasy fiskalnej nie trzeba także instalować, gdy płatności realizowane są tylko za pośrednictwem przelewów lub kart płatniczych, ale takie rozwiązanie - w przypadku gabinetu stomatologicznego - jest praktycznie niemożliwe do zastosowania.

Oczywiście sam napis faktura, czy rachunek tak naprawdę ma niewielkie znaczenie. Nie istnieje obowiązku takiego właśnie tytułowania dokumentu, ważne, aby na nim były wszystkie wymagane prawem elementy.

Faktura wystawiana na żądanie nabywcy powinna zawierać:
a) datę wystawienia,
b) numer kolejny,
c) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy usług oraz ich adresy,
d) nazwę (rodzaj) usługi,
e) zakres wykonanych usług,
f) cenę jednostkową usługi,
g) kwotę należności ogółem,
h) wskazanie przepisu ustawy zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku VAT - w wypadku lekarzy i lekarzy dentystów może być nim:

- art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze - dot. wykonywania czynności w ramach własnego podmiotu leczniczego;

- art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza - dot. świadczeń kontraktowych;
- art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty - dot. pozostałych przypadków, w tym udzielania świadczeń na rzecz pacjentów przyjmowanych we własnej praktyce.

Michał Cielibała, doradca podatkowy, prowadzący Biuro Rachunkowe Biurex s.c. z Kielc.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH