PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Michał Cielibała, doradca podatkowy (Biurex): Co w cenniku, to i na paragonie

Mirosław Stańczyk
27-01-2014, 08:16
Michał Cielibała, doradca podatkowy (Biurex): Co w cenniku, to i na paragonie Michał Cielibała doradca podatkowy kierujący Biurem Rachunkowym Biurex s.c. z Kielc (foto: infoDENT24.pl)
Potyczki pomiędzy samorządem lekarskim a ministrem finansów, dotyczące tego co ma być uwidocznione na paragonach fiskalnych, zdają się nie mieć końca. Oto bezstronna opinia fachowca w tej sprawie

Wiadomym jest, że lekarze podnoszą kwestię ochrony danych osobowych pacjenta. Medycy wskazują na fakt, że w części są to dane wrażliwe, które wypisane na paragonie mogą trafić w niepowołane ręce.

Michał Cielibała, doradca podatkowy kierujący Biurem Rachunkowym Biurex s.c. z Kielc: Minister finansów wychodzi z założenia, że na paragonie nie ma danych pacjenta wyszczególnionych z imienia i nazwiska, tak więc tłumaczenie, że trzymając w ręku paragon można powiązać rodzaj usługi medycznej z osobą, której taką usługę udzielono - jest nadinterpretacją rzeczywistości.

Wydaje się słusznym stanowisko, zgodnie z którym wydruki na paragonie powinny być zgodne z cennikiem usług określonym w gabinecie dentystycznym. Tak więc gdy w cenniku jest na przykład pozycja wybielanie zębów, to podobnie powinien być opisany paragon.
Dane, które musi zawierać paragon fiskalny nie pozwalają zatem na identyfikację klienta, nie są zatem objęte tajemnicą lekarską.

Warto przy okazji przypomnieć o mniej kontrowersyjnych obowiązkach towarzyszących użytkowaniu kasy fiskalnej.

Płacącemu zawsze wydajemy oryginał paragonu.

Na koniec dnia wykonujemy raport dobowy fiskalny, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży następnego dnia.

Na koniec miesiąca należy wykonać raport fiskalny za okres miesięczny.

Co 24 miesiąęcy trzeba dokonywać przeglądu technicznego eksploatowanej kasy fiskalnej.

Po zakupie kasy należy w sposób trwały nanieść na nią numer ewidencyjny nadany przez urząd skarbowy. „W sposób trwały" - to znaczy na przykład pisakiem z tuszem niezmywalnym.

Trzeba także pamiętać, aby wraz ze zmianą czasu z letniego na zimowy i odwrotnie sprawdzić, czy czas ustawiony na kasie fiskalnej odpowiada aktualnie obowiązującemu. Wiele nowoczesnych urządzeń realizuje tę funkcję automatycznie, niestety nie wszystkie. Inspektorzy kontroli skarbowej nie ignorują takiej nieścisłości.

Pamiętać należy także i o tym, aby książka serwisowa kasy fiskalnej zawsze była w miejscu użytkowania tej kasy. Oznacza to tyle, że transportując kasę przenośną trzeba koniecznie wraz z nią zabierać wszędzie książkę serwisową.

Często powstaje pytanie czy stan gotówki w kasie musi idealnie odpowiadać temu co jest nabite na kasie fiskalnej. Nie musi. Naturalnym jest stan, w którym tych pieniędzy może być mniej. Z reguły nie powinno być ich więcej, gdyż wówczas może powstać podejrzenie, że część gotówki pochodzi z wpływów niezaewidencjonowanych, chociaż z drugiej strony nadmiar pieniędzy nie może być dowodem na nierzetelność w ewidencjonowaniu wpływów przez prowadzącego praktykę lekarską.

To tylko niewielki fragment zagadnień poruszonych 25 stycznia 2014 r. podczas konferencji: Rzeczowo o podatkach, prawie i finansach w prywatnej praktyce lekarskiej, zorganizowanej przez Biuro Rachunkowe Biurex s.c. z Kielc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna   Biurex   Michał Cielibała  

POLECAMY W SERWISACH