PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MF: Paragon wydany przez dentystę chroni pacjenta

10-01-2013, 00:22
MF: Paragon wydany przez dentystę chroni pacjenta (fot. sxc.hu)
MF: Paragon wydany przez dentystę chroni pacjenta (fot. sxc.hu)
Po co stosować fikcję obowiązkowych przychodów na kasach fiskalnych? Jest to zarówno uciążliwe, jak i niepotrzebne, skoro jedynym wpływem na społeczeństwo, w tym przypadku są świstki zwane paragonami?  zapytało ministra finansów, w imieniu stomatologów, dwóch polityków. Tak być musi, bo

otrzymanie paragonu fiskalnego od dentysty ułatwia pacjentowi dochodzenie roszczeń w przypadku źle wykonanej usługi odpowiedział resort.

Zdaniem ministra finansów nie można zgodzić się z opinią, że ewidencjonowanie sprzedaży na kasie rejestrującej przez lekarzy dentystów rozliczających się w formie karty podatkowej jest niepotrzebne.

Interpelację do Macieja Grabowskiego, wiceministra finansów, wystosowało w listopadzie 2012 r., dwóch posłów Ruchu Palikota: Wincenty Elsner i Piotr Chmielowski, znany z działalności w Stowarzyszeniu Producentów i Dystrybutorów Stomatologicznych.

Autorzy interpelacji zwrócili uwagę, że część lekarzy dentystów korzysta z formy rozliczenia podatkowego przy pomocy tzw. karty podatkowej. Jednak ci podatnicy, którzy nie są zobowiązani do prowadzenia rejestru dochodów dzięki tej właśnie formie opodatkowania, muszą wydawać paragony z kasy fiskalnej.  Wiemy, że kosztów poniesionych w prywatnych gabinetach, pacjent, jako osoba fizyczna, nie może w żaden sposób odpisać. Wiemy też, że przychody lekarza, odnotowane w kasie fiskalnej, nie mają żadnego wpływu na wysokość opodatkowania piszą posłowie Ruchu Palikota.

Minister finansów wyjaśnia 

Ministerstwo Finansów nie podziela zastrzeżeń polityków. Maciej Grabowski przypomniał, że usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej zostały objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kas 1 maja 2011 r. i dotyczy to także podatników opłacających zryczałtowany PIT w formie karty podatkowej. Podlegają oni ogólnym zasadom ewidencjonowania sprzedaży, a więc są zobowiązani do stosowania kas w związku z przekroczeniem kwot uprawniających do zwolnienia (od 1 stycznia 2013 r. jest to jednolity limit w wysokości 20 tys. zł w skali roku, zarówno dla przedsiębiorców kontynuujących działalność, jak i dla nowych firm - przyp. red.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH