PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Maciej Michalak (BAD): dla młodych lekarzy praktyka jest ważniejsza od pieniędzy

MM/ŁS
06-03-2014, 07:55
Maciej Michalak (BAD): dla młodych lekarzy praktyka jest ważniejsza od pieniędzy Maciej Michalak (BAD): praktyka ważniejsza od pieniędzy (Fot. archiwum prywatne)
Z ankiety „Pierwszy krok w biznesie” wynika, że prawie każdy lekarz dentysta, po uzyskaniu PWZ, będzie się starał uruchomić własną praktykę dentystyczną. Jednocześnie aż 67,77 proc. ankietowanych chciałoby podjąć na starcie współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy lek. dent. Macieja Michalaka, prezesa zarządu BE ACTIVE DENTIST, jednego z partnerów ankiety.

Priorytetem dla młodego lekarza dentysty jest możliwość przyjmowania wielu pacjentów i spotykania się z wieloma przypadkami. Nie jest tajemnicą, że o wiele łatwiej jest to osiągnąć pracując w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, niż w klinice całkowicie prywatnej. Na tym etapie kwestie finansowe, czy nawet warunki pracy są często znacznie mniej ważne niż możliwość tzw. "wyrobienia ręki".

Nie bez znaczenia jest też dział stomatologii, który wykonuje się w ramach świadczeń NFZ. Z własnego doświadczenia wiem, że znacznie większą popularnością cieszy się chirurgia, trochę mniej protetyka niż stomatologia zachowawcza, czy endodoncja. Wynika to moim zdaniem głównie z faktu, że wiele zabiegów chirurgicznych jesteśmy w stanie przeprowadzić za pomocą podstawowych narzędzi chirurgicznych dostępnych w większości gabinetów. Zupełnie inaczej jest z endodoncją czy stomatologią zachowawczą, do których materiały i narzędzia dostępne w ramach świadczeń NFZ, często bardzo się różnią od tzw. światowych standardów.

Ważną rzeczą, która przyciąga do pracy w klinikach, mających podpisaną umowę z NFZ jest to, iż często w tych miejscach istnieje możliwość starania się o specjalizacje, co jak widzimy w dalszych wynikach ankiety jest bardzo ważne ale i trudne do uzyskania.

Dodatkowym czynnikiem, dla którego duża cześć młodych lekarzy chce podjąć pracę na umowę z NFZ jest to, iż pacjenci kontraktowi są bardziej wyrozumiali, przez co praca z nimi nie jest aż tak stresująca. Pamiętajmy, że jeżeli dany zabieg wykonuje się po raz pierwszy, piąty czy dziesiąty, stres jest dużo większy niż u doświadczonych lekarzy.

Lek. dent. Maciej Michalak
prezes zarządu BE ACTIVE DENTIST

Ankieta "Pierwszy krok w biznesie" w maksymalnym skrócie

Pierwsza własna praktyka: gdzie?

TAK – duże miasta wojewódzkie

NIE – małe miejscowości

 

Co odstrasza od uruchomienia własnej praktyki?

TAK – konkurencja

NIE – zbyt małe doświadczenie

 

Główne ograniczenia w uruchomieniu praktyki?

TAK - mało miejsc specjalizacyjnych

TAK - niejasne przepisy

 

Źródło wiedzy o sprzęcie?

TAK - targi i szkolenia

NIE - uniwersytety medyczne

 

Skąd zdobyć pieniądze na uruchomienie praktyki?

TAK – znajomi i rodzina

NIE – leasing

 

Sprzedawca marzeń?

TAK – fachowy doradca w sprawach technicznych

NIE – „dostawca” promocji

 

Co decyduje o wartości sprzętu?

TAK – koszt użytkowania

NIE – marka producenta

 

Zakup idealny?

TAK – bezpośrednia rozmowa ze sprzedawcą, z możliwością testowania sprzętu.

NIE – prosty przekaz reklamowy

 

Ile trzeba zainwestować w gabinet?

TAK - od 300 do 600 tys. zł

NIE - poniżej 100 tys. zł

 

 

Satysfakcjonujące miesięczne zyski?

TAK - od 11 do ponad 20 tys. zł

NIE - do 6 tys. zł

 

Minimalne miesięczne przychody?

TAK - 11 – 20 tys. zł

NIE – 5 – 10 tys. zł

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH