PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Maciej Hamankiewicz o tym, dlaczego podniesiono składkę członków samorządu

NRL/szaft
08-09-2014, 13:26
Maciej Hamankiewicz o tym, dlaczego podniesiono składkę członków samorządu Wśród argumentów przeważających za wzrostem składki były m.in. oczekiwania lekarzy w obszarze doskonalenia wiedzy i umiejętności (fot. PTWP)
Obecna składka członków naszego samorządu jest jedną z najniższych składek w Unii Europejskiej i mimo inflacji nie była zmieniana od 6 lat. Mam nadzieję, że przez kolejne 6 lat utrzyma się na tym samym poziomie – pisze w liście do lekarzy Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak już informowaliśmy, Naczelna Rada Lekarska podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia wysokości składki członkowskiej. Od stycznia 2015 roku dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie ona wynosić 60 złotych miesięcznie (teraz wynosi 40 zł). Lekarz posiadający ograniczone prawo wykonywania zawodu (lekarz stażysta) zapłaci 10 złotych miesięcznie

Jak informuje szef samorządu uchwała została przegłosowana 31 głosami za, 11 przeciw i 8 wstrzymującymi się od głosu.

Według nowych zasad od stycznia przyszłego roku ze składki automatycznie zwolnieni zostaną lekarze, którzy ukończyli 75 rok życia oraz wszyscy lekarze, którzy nie osiągają przychodu. Uproszczono zasadę dokumentowania uprawnienia do zwolnienia wprowadzając możliwość stosownego oświadczenia.

- Wśród argumentów przeważających za wzrostem składki były m.in. oczekiwania lekarzy w obszarze doskonalenia wiedzy i umiejętności i zapotrzebowania na szkolenia organizowane przez samorząd; zapewnienie pomocy prawnej przez izby w większym niż dotychczas wymiarze; kontynuacja wsparcia socjalnego dla ubogich lekarzy; zła sytuacja finansowa, w której znajduje się wielu starszych lekarzy z tzw. starego portfela, którzy mają bardzo niskie świadczenia emerytalne; kontynuacja stypendiów dla sierot po zmarłych lekarzach - wylicza Maciej Hamankiewicz.

Prezes NRL zauważą, że obecna składka członków samorządu jest jedną z najniższych składek w Unii Europejskiej i mimo inflacji nie była zmieniana od 6 lat. - Mam nadzieję, że przez kolejne 6 lat utrzyma się na tym samym poziomie - pisze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH