PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarze dentyści idealnymi płatnikami

ms
11-09-2017, 08:10
Lekarze dentyści idealnymi płatnikami Lekarze dentyści najlepszymi kredytobiorcami (foto: pixabay)
Opóźnienia w płatnościach na rzecz kontrahentów i banków ma jedynie 0,9 proc. firm oferujących usługi stomatologiczne – informuje BIG InfoMonitor.

To ponad sześciokrotnie mniej niż wynosi odsetek niesolidnych przedsiębiorców w całej gospodarce (zaległe zobowiązania ma 301 spośród 33 232 zarejestrowanych firm, ich łączna zaległość wynosi 44,6 mln zł, z czego ponad 40 mln zł stanowią niespłacane w terminie kredyty).

- Stomatolodzy bardzo dobrze prezentują się też w roli kredytobiorców, zaciągających kredyty konsumpcyjne czy mieszkaniowe - jako osoby indywidualne. Jak wynika z danych BIK, na 5 630 stomatologów posiadających zarówno kredyty jako firma, jak i osoba fizyczna, problemy ze spłatą kredytów „prywatnych" ma 171 dentystów. Kwota zaległych kredytów „prywatnych" to 33,15 mln zł. Problem dotyczy więc jedynie 2,5 proc. całej puli kredytów jaką pożyczyli jako osoby prywatne. Tu również stomatolodzy okazują się lepsi, bo ogólnie opóźnienia o co najmniej 60 dni w spłacie kredytów osób fizycznych wynoszą 5,64 proc. – zaznacza prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Uwagę zwraca wysokość kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych lekarzy dentystów - jest ona sześciokrotnie wyższa od przeciętnej dla ogółu Polaków. Średnio właściciel, czy też współwłaściciel firmy stomatologicznej spłacającej kredyty firmowe, sam jako konsument ma do oddania bankom 231,2 tys. zł, podczas gdy statystyczny Kowalski ma do zwrotu 38,1 tys. zł.

Finansowy sukces firmy oferującej usługi stomatologiczne nie jest wcale taki oczywisty. Do głównych problemów prywatnych gabinetów stomatologicznych należą wysokie wydatki na wyposażenie w sprzęt i aparaturę, a także koszty lokalowe, a co za tym idzie wysokie koszty stałe, czyli niezależne od liczby pacjentów i wykonywanych usług. To, w połączeniu z finansowaniem zakupów kredytem, przy niewystarczającej liczbie zabiegów, a więc i przychodów, stanowi największe zagrożenie z punktu widzenia utraty regulowania zobowiązań. Jednym z istotnych wyzwań jest zbudowanie odpowiednio licznej grupy lojalnych pacjentów.

Z prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego systemu Ekonomicznych Losów Absolwentów wynika, że aż 60 proc. absolwentów kierunków stomatologicznych zakłada własną działalność gospodarczą. W Krajowym Rejestrze Spółek oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, znajdują się 33,2 tys. firm, które na pierwszym miejscu mają w swoim opisie nr PKD 8623Z – odpowiadający dentystycznej praktyce lekarskiej.

Badania Naczelnej Izby Lekarskiej „Lekarze Stomatolodzy 2016 – raport z badań", pokazują, że 57 proc. ankietowanych lekarzy prowadziło samodzielną praktykę. Spośród prywatnych praktyk 75 proc. lekarzy prowadzi ją indywidualnie, a około 30 proc. w ramach świadczeń na rzecz podmiotów medycznych (głównie sieci gabinetów i prywatnych klinik).

Jak sobie radzą? Bardzo dobrze – przynajmniej pod względem płatności i obsługi zadłużenia.

źródło: media.bik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   kredyty  

POLECAMY W SERWISACH