PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta to szczęśliwy krezus z dochodami netto 5542 zł

ms
30-11-2015, 08:04
Lekarz dentysta to szczęśliwy krezus z dochodami netto 5542 zł Lekarz dentysta: bogaty i szczęśliwy? (foto: pixabay)
Z "Diagnozy społecznej 2015", pod redakcją prof. Janusza Czapińskiego, wynika, że lekarz dentysta, ujmowany w badaniach statystycznych wraz z lekarzem i …weterynarzem, okupuje pierwsze miejsce na liście 56 najbardziej popłatnych zawodów z miesięcznymi osobistymi dochodami netto, w wysokości 5542 zł. To teraz, ale prognozy, co do sytuacji materialnej tej grupy zawodowej, są jeszcze bardziej frapujące.

Z pewnością niemała grupa dentystów zdziwi się w jakim towarzystwie się znalazła, a w zasadzie jakie towarzystwo tworzy.

W 2015 r. 5542 zł, a co w 2017 r.? Według medyków, ich miesięczne osobiste dochody netto wzrosną o ok. 50 proc. do 6923 zł. Nikt tak optymistycznie nie ocenia wysokości swoich zarobków za dwa lata.

Lekarze, lekarze dentyści i weterynarze wyprzedzili – chociaż nieznacznie - w wysokości zarobków dyrektorów i przedstawicieli władz (5539 zł). Ci ostatni za dwa lata też będą zarabiali więcej, bo 6663 zł. Inni są tylko tłem dla medyków i dyrektorów. Tylko u tych dwóch profesji widnieje w rzędzie tysięcy piątka.

Nie ma takiej drugiej grupy zawodowej (oprócz dyrektorów oczywiście), która byłaby bardziej zadowolona ze swojej sytuacji finansowej niż medycy (wraz z weterynarzami). Wśród nich odsetek odpowiedzi twierdzących wynosi aż 61 proc. Prawnicy z dochodami osobistymi na poziomie 4060 zł zadowoleni są w 57 proc.

Lekarze dentyści (oraz lekarze i weterynarze) są jednocześnie najbardziej zadowoleni z wykonywanego zawodu (75 proc. odpowiedzi na tak). W zawodzie medyka stres występuje, ale jest on uciążliwy zaledwie dla 1,51 proc. badanych (41 pozycja na 50 analizowanych zawodów). Największy stres towarzyszy pracy w górnictwie (2,34 proc.).

Niestety okazuje się, że kobiety dentystki otrzymują uposażenie zdecydowanie mniejsze niż ich koledzy po fachu (0,71).  To ósma pozycja w zestawieniu, w którym te proporcje są największe. Stosunkowo najmniej zarabiają kobiety kierowcy samochodów osobowych i dostawczych (0,61).

Oczywiście medycy są na czele zestawienia określonego ogólnym wskaźnikiem jakości życia. W 2015 r. współczynnik dla tej grupy zawodowej wynosił 1,07, drugie miejsce należy do nauczycieli akademickich 1,05, kolejne zajmują: pozostali specjaliści 0,89 i dyrektorzy 0,86.

Tym co zazdroszczą podajemy jeszcze jedno zestawienie. Liczba lat spędzonych na nauce - 17,7. Chociaż, wbrew powszechnej opinii są jeszcze bardziej pilni. W nauce przodują: nauczyciele akademiccy 19,7 lat, prawnicy 18,8 lat, twórcy, artyści, dziennikarze 17,8 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH