PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta pracuje w Wielkiej Brytanii i w Polsce, a co z podatkiem?

ws
19-02-2016, 09:52
Lekarz dentysta pracuje w Wielkiej Brytanii i w Polsce, a co z podatkiem? VAT: płacić, czy nie płacić? (foto: Fotolia/PTWP)
Lekarz dentysta świadczy usługi pod własnym nazwiskiem w obu państwach (w ramach wykonywania zawodu stomatologa) na rzecz osób fizycznych. Nie jest on zarejestrowany dla potrzeb VAT, ani w Wielkiej Brytanii, ani w Polsce. Pyta co z podatkiem VAT.

Aktywność zawodowa w Wielkiej Brytanii
Lekarz dentysta (ortodonta) mieszka w Wielkiej Brytanii. Tam znajduje się centrum jego interesów życiowych, tam ma zarejestrowaną działalność, tam płaci podatki oraz ubezpieczenie. W Wielkiej Brytanii przybywa ok. 8 miesięcy w ciągu roku.

Ortodonta w Wielkiej Brytanii nadal będzie prowadził działalność gospodarczą i pozostanie tam rezydentem podatkowym.

Aktywność zawodowa w Polsce
Ortodonta ma obywatelstwo polskie i posiada tutaj „stałe miejsce zameldowania”. W Polsce przebywa czasowo, łącznie ok. 4 miesięcy w ciągu roku. Dotychczas tutaj nie pracował. Ortodonta ma jednak zamiar prowadzić działalność gospodarczą również w ojczyźnie. Będzie ona dotyczyła punktu konsultacyjnego w zakresie ortodoncji (PKD 86.23.Z). Jednak jego główne centrum interesów życiowych pozostanie nadal w Wielkiej Brytanii.

W Polsce podatnik świadczył będzie usługi pod własnym nazwiskiem w ramach wykonywania zawodu lekarza dentysty na rzecz osób fizycznych. Nie jest on zarejestrowany dla potrzeb VAT, ani w Wielkiej Brytanii, ani w Polsce. Jego działalność, dotycząca punktu konsultacyjnego w zakresie ortodoncji, prowadzona będzie jednoosobowo. Wnioskodawca nie ma „siedziby działalności gospodarczej”. W związku z rozpoczęciem działalności zawodowej na terytorium Polski - stan ten nie ulegnie zmianie.

Co z VAT
Lekarz dentysta ma wątpliwość czy obejmuje go zwolnienie od podatku w zakresie usług ortodoncji, wykonywanych w ramach zawodu dentysty, pyta zatem, czy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT z 11 marca 2004 r., będzie nadal przedmiotowo zwolniony z VAT.

Dentysta pyta, a dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy odpowiada. Wnioskodawca posiada (będzie posiadał) w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Następstwem tego ustalenia jest wniosek, że świadczone przez niego usługi podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski.

Nie oznacza to jednak, że dojdzie do efektywnego opodatkowania (wygenerowania podatku należnego) w związku ze świadczeniem usług w zakresie ortodoncji. Usługi te bowiem mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy - jeżeli są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Sygnatura akt: ITPP3/4512-647/15-3/MD

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   VAT   izba skarbowa  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.