PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leasing zwrotny na ratunek gabinetu

szaft
09-05-2014, 07:57
Leasing zwrotny na ratunek gabinetu Leasing zwrotny na ratunek (źródło: PTWP/Fotolia)
O ile pojęcie leasingu – operacyjnego lub finansowego – wielu lekarzom dentystom znane jest dobrze, to leasing zwrotny stanowi pewną tajemnicę. Zasady jego funkcjonowania powinny szczególnie zainteresować właścicieli placówek, którzy przeinwestowali w sprzęt i szukają płynności gotówkowej.

W największym uproszczeniu leasing zwrotny polega na tym, że leasingobiorca, czyli np. właściciel kliniki dentystycznej, odsprzedaje swój majątek leasingodawcy, a następnie korzysta z niego na podstawie umowy leasingu. Dlaczego miałby to robić? Z prostej przyczyny - chęci uzyskania płynności finansowej i uwolnienia zamrożonych środków finansowych.

Transakcja leasingu zwrotnego jest stosunkowo prosta - rozpoczyna się od nabycia od właściciela przychodni czy kliniki przez firmę leasingową środków trwałych. Ta następnie oddaje dotychczasowemu właścicielowi nabyte składniki majątku na podstawie umowy leasingu. Właściciel staje się więc leasingobiorcą. Największą korzyścią transakcji jest fakt, iż przedmiot leasingu, czyli np. droga aparatura RTG czy unity, cały czas pozostają w placówce. Zmienia się jedynie właściciel przedmiotu leasingu.

Nieco bardziej skomplikowane może okazać się znalezienie firmy, która na taką transakcję wyrazi zgodę. Wiele instytucji oferujących leasing o jego zwrotnej formule nie chce słyszeć.

Leasing zwrotny może przynieść korzyści przede wszystkim firmom, które posiadają wysoką wartość środków trwałych. Pozytywnie wypowiada się o takiej formie uzyskania środków finansowych wielu dyrektorów szpitali.

Należy pamiętać, że ważnym elementem w transakcji leasingu zwrotnego jest wycena składnika majątku będącego przedmiotem umowy. W tym przypadku jest nią wartość rynkowa, a nie księgowa.

Leasing zwrotny może przyjąć formę zarówno leasingu operacyjnego (poszczególne raty leasingowe będą kosztem uzyskania przychodów korzystającego), jak i leasingu finansowego (korzystający będzie dokonywał podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, a jego kosztem podatkowym będzie część odsetkowa każdej z rat).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie   leasing zwrotny   pieniądze  

POLECAMY W SERWISACH