PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leasing na przekór VAT

24-10-2012, 23:00
foto. mat. autora
foto. mat. autora
O tym, w jaki sposób regulacje podatkowe (głównie te w zakresie VAT) wpływają na rynek usług leasingowych w branży stomatologicznej - dla infoDENT24.pl mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Firmy świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia są bardzo dobrymi klientami firm leasingowych. To właśnie dla nich przygotowywane są specjalne produkty leasingowe, oczywiście także dla firm stomatologicznych.

Wartość oddawanego co roku do użytkowania sprzętu medycznego w ostatnich pięciu latach potroiła się. W 2011 roku tego typu transakcje osiągnęły poziom 681 mln zł.

Szybki rozwój leasingu sprzętu medycznego sprawił, iż udział tej grupy przedmiotów wśród maszyn i urządzeń pozyskiwanych na podobnych zasadach przekroczył 6 proc.

Warto wspomnieć, że to właśnie placówki medyczne w ostatnich latach coraz częściej wybierają z ofert firm leasingowych finansowanie w formie pożyczki lub leasingu finansowego, rezygnując z korzyści podatkowych jakie niesie ze sobą zawarcie umowy leasingu operacyjnego.

Dlaczego? Przyczyną takiego stanu rzeczy są niekorzystne rozwiązania dotyczące podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego zapłacimy VAT w wysokości 23 proc., a w przypadku leasingu finansowego prawie trzykrotnie mniej, bo tylko 8 proc. Pamiętajmy, że również ośmioprocentową stawką VAT zostaniemy obciążeni w przypadku zakupu sprzętu medycznego sfinansowanego pożyczką. To oczywiste, że dla podmiotów, które nie rozliczają VAT podatek ten jest dodatkowym kosztem.

Przepisy unijne co prawda - nie ograniczają możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT jedynie do leasingu finansowego, jednak Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na rozszerzenie tych uprawnień także na inne formy korzystania ze sprzętu medycznego w działalności placówek medycznych. Oczywiście taki stan rzeczy w znacznym stopniu ogranicza dostęp podmiotów działających w ochronie zdrowia do nowoczesnego sprzętu i pozbawia możliwości korzystania z instrumentów finansowych, które nie tylko przynoszą korzyści w sferze podatkowej, ale także pozwalają na istotne obniżenie kosztów operacyjnych.

Ważną zaletą leasingu operacyjnego są, coraz częściej towarzyszące jemu, dodatkowe usługi związane z zarządzaniem i serwisowaniem wynajmowanego sprzętu. Interesującym jest rozwiązane , w którym korzystający z usługi, po zakończeniu umowy, nie wykupuje przedmiotu leasingu, tylko zawiera kolejną umowę na nowy, najczęściej także nowocześniejszy technologicznie sprzęt. Doświadczenia innych branż pokazują, iż tą drogą można zaoszczędzić nawet do 30 proc. kosztów operacyjnych. Niestety, z uwagi na ograniczenia w stosowaniu na polskim gruncie przepisów unijnych dotyczących preferencyjnych stawek VAT - w Polsce tego typu usługi w ochronie zdrowia - póki co - nie mają szansy na rozwój.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   keasing   Związek Polskiego Leasingu   Andrzej Sugajski   podatki   Podatki   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH