PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leasing a może pożyczka?

04-12-2012, 06:21
Leasing a może pożyczka? Piotr Barcikowski EFL (źródło: archiwum)
Leasing a może pożyczka? Piotr Barcikowski EFL (źródło: archiwum)
O zasadach jakimi rządzi się pożyczka, a jakimi leasing i które z tych narzędzi finansowania zakupów inwestycyjnych należałoby wybrać - specjalnie dla infoDENT24.pl, mówi Piotr Barcikowski z Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Właściciele prywatnych praktyk lekarskich, a zatem i tych stomatologicznych, mają możliwość skorzystania z usług firm leasingowych w zakresie wyposażenia prowadzonego przez siebie gabinetu w sprzęt medyczny czy biurowy. Inwestycje w środki trwałe można realizować za pomocą leasingu lub pożyczki.

Pożyczka

Pożyczka jest udzielana na zakup środka trwałego, ale inaczej niż w przypadku leasingu - to pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu. Ten instrument finansowy może być wykorzystany do sfinansowania zakupu nowych sprzętów. Ważne, że finansowanie pożyczką charakteryzuje się niższą stawką podatku VAT (na urządzenia medyczne wynosi 8 proc.). Ten sposób finansowania inwestycji może się zatem okazać konkurencyjny m.in. pod względem podatkowym. Z reguły pożyczka funkcjonuje jako produkt komplementarny (wraz z leasingiem) w sytuacji wymagającej finansowania pomostowego.

Leasing

Leasing, kolejne narzędzie finansowania sprzętu dla medyków, zapewnia finansowanie zarówno nowego jak i używanego sprzętu, przy niskim zaangażowaniu środków własnych i długim okresie finansowania (często do 60 miesięcy na nowy sprzęt i do 48 miesięcy na sprzęt używany). W leasingu operacyjnym raty oraz wpłata własna (czynsz inicjacyjny) stanowią w całości koszt uzyskania przychodu.

Dla kogo leasing, dla kogo pożyczka?

Pożyczka i leasing kierowane do sektora medycznego, przeznaczone są m.in. dla: lekarzy dentystów prowadzących prywatną praktykę lekarską, techników dentystycznych, spółek lub spółdzielni udzielających świadczeń zdrowotnych, jak również i dla innych podmiotów zajmujących się opieką zdrowotną, których właścicielami są osoby niebędące lekarzami.

W przypadku omawianych narzędzi finansowych, płatności mogą być realizowane w różnych walutach (PLN, EUR, CHF). Wartość kupowanego przedmiotu praktycznie jest nieograniczona.

Co można sfinansować pożyczką i leasingiem?

Dentyści, chcący skorzystać z leasingu, czy pożyczki, mogą nim sfinansować zakup zarówno nowych, jak i używanych urządzeń medycznych (unity stomatologiczne, autoklawy), ale także wyposażyć gabinet dentystyczny np. w sprzęt biurowy (meble, elektronika użytkowa, komputery, sprzęt AGD).

Pożyczka i leasing mogą być doskonałymi narzędziami finansowymi, wspierającymi przedsiębiorczych lekarzy, ale aby podjąć prawidłową decyzję - trzeba uprzednio poznać zasady, na jakich funkcjonują zewnętrzne źródła finansowania, w czym mogą pomóc specjaliści z EFL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   leasing   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH