• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kuriozalnie niskie podwyżki pensji dla lekarzy i lekarzy dentystów

kan
30-06-2016, 11:39
Kuriozalnie niskie podwyżki pensji dla lekarzy i lekarzy dentystów Kolejne rozczarowanie propozycją podwyżek (fot. pixabay)
4,8 tys. zł brutto miałaby wynieść – za pięć lat – minimalna płaca lekarza z drugim stopniem specjalizacji. Lekarzom bez specjalizacji proponuje się średnią krajową. Siatka płac minimalnych nie tyle oburzyła, co oszołomiła środowisko lekarskie, od lat powtarzające postulat: dwie średnie krajowe dla lekarzy bez specjalizacji, trzy – dla specjalistów – pisze Małgorzata Solecka.

Pełen szok
Ministerialna propozycja sama w sobie może być szokująca, biorąc pod uwagę, że dziesięć lat temu ówczesny prezes NRL, Konstanty Radziwiłł, domagał się od ministra zdrowia, prof. Zbigniewa Religi wyznaczenia płacy minimalnej dla wszystkich lekarzy na poziomie 5 tys. zł brutto. Wówczas średnia krajowa wynosiła niespełna 2,5 tys. zł, a budżet NFZ był o ponad połowę niższy niż w tej chwili. Zdaniem Soleckiej, minister mógłby przynajmniej być wierny samemu sobie skoro przez tyle lat przekonywał, że system ochrony zdrowia potrzebuje godnie wynagradzanych lekarzy.

NRL powtórzyła postulaty dotyczące wynagrodzeń dla lekarzy (dwie średnie krajowe dla lekarzy bez specjalizacji, dwie i pół dla lekarzy z „jedynką” i trzy dla specjalistów). Średnią krajową powinni zarabiać lekarze na stażu.

Idzie nowe?
W odpowiedzi na propozycję ministra zdrowia przedstawiciele zawodów medycznych jednoczą siły - na Facebooku grupa Porozumienie Zawodów Medycznych liczy już ponad 20 tys. członków. - Wszystkich pragnących wspólnie walczyć z wyzyskiem zawodów medycznych, niedofinansowaniem ochrony zdrowia i wmawianiem pacjentom, że wszystko jest w porządku, zapraszamy do dołączenia do naszej najnowszej, tym razem wspólnej inicjatywy. Razem możemy osiągnąć wszystko – cytuje wpis z Facebooka Małgorzata Solecka.

Związki zawodowe lekarzy i pielęgniarek już ustawiły się w kontrze do dwóch największych central związkowych. „Solidarność” Ochrony Zdrowia oraz OPZZ może nie wyrażają zadowolenia i bezwzględnej akceptacji dla ministerialnych propozycji, ale deklarują chęć pracy nad projektem. Najbardziej liczy się dla nich to, że minister chce uregulować kwestię płac wszystkich pracowników sektora.

Czytaj także:
Podwyżki uposażeń dla lekarzy i lekarzy dentystów – kompromitacja ministra zdrowia?
NIL: najwyższy czas na podwyżki wynagrodzeń!
Powolne podwyżki uposażeń dla lekarzy i lekarzy dentystów… bardzo powolne

Więcej: oilgdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   NRL   wynagrodzenia  

POLECAMY W SERWISACH