• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kupujesz części do wyrobów medycznych? Oceń jaki naliczyć VAT.

ws
18-01-2016, 12:37
Kupujesz części do wyrobów medycznych? Oceń jaki naliczyć VAT. VAT na części do wyrobów medycznych (foto: freeimages)
W gabinetach dentystycznych zakup części do wyrobów medycznych to dzień powszechny. Minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą stawki VAT dla dostaw części do takich właśnie wyrobów.

Szkoda, że wobec spraw tak istotnych, jak stawki VAT, trzeba wydawać interpretacje obowiązujących przepisów. Jeśli tak być musi, to dobrze, że taka interpretacja została opublikowana.

Minister finansów podał raz jeszcze, że wyroby medyczne zostały m.in. wymienione w załączniku nr do ustawy o VAT (pod poz. 105). Na te wyroby stawka VAT, w wysokości 8 proc., stosowana będzie do 31 grudnia 2016 r.

Minister finansów dodał, że dostawa części (w tym części zamiennych) do wyrobów medycznych, którym ustawa o wyrobach medycznych nie przyznaje statusu wyrobu medycznego, podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, której wysokość w okresie do 31 grudnia 2016 r. wynosi 23 proc. (z zastrzeżeniem sytuacji, gdy są one wymienione w innych pozycjach załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

Minister finansów przybliżył także definicję pojęcia wyrób medyczny (art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych). Wyrób taki należy rozumieć jako: narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a.     diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b.     diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
c.     badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
d.     regulacji poczęć

Przy czym zasadnicze zamierzone działanie wyrobu medycznego w ciele lub na ciele ludzkim nie jest osiągane w wyniku zastosowania środków farmakologicznych, immunologicznych lub metabolicznych, lecz którego funkcjonowanie może być wspomagane takimi środkami.

sygn. sygn. PT1.050.12.2015.ALX.572 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH