PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto zapłaci za „nieamalgamatowe” wypełnienia

ms
16-06-2017, 09:11
Kto zapłaci za „nieamalgamatowe” wypełnienia Kolejne problemy z amalgamatem (foto: pixabay)
Plomby amalgamatowe, zgodnie z unijnymi wytycznymi, będą stopniowo wyprowadzane z gabinetów stomatologicznych, oczywiście z tych, w których tego typu wypełnienia są jeszcze stosowane (np. z pracujących w oparciu o kontrakty NFZ).

Fakt24.pl pisze, że amalgamat jest podstawowym materiałem używanym do wytwarzania plomb rozliczanych w ramach kontraktów z NFZ. Stosowanie innych materiałów do wypełnień oznacza wzrost kosztów realizowanych procedur w ramach świadczeń kontraktowych.

Pierwsze restrykcje zaczną obowiązywać w ciągu kilkunastu miesięcy, a więc czasu - na działania, a tym bardziej na decyzje pozostało bardzo mało.

- W związku ze zmianami w prawie planujemy spotkanie z konsultantem krajowym w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz stomatologii zachowawczej z endodoncją, aby wypracować rozwiązania dotyczące zamiany amalgamatu stomatologicznego na inne materiały stomatologiczne stosowane w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu stomatologicznym dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących. Wypracowane propozycje zostaną uwzględnione w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego – Fakt24.pl cytuje wypowiedź Mileny Kruszewskiej, rzecznika prasowego ministra zdrowia.

Co jest planowane pisaliśmy w materiale: Tutaj pacjentów z amalgamatem się nie obsługuje

(Od 1 lipca 2018 r. amalgamatu stomatologicznego nie będzie można stosować w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu stomatologicznym dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących – mówi stosowne rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. To tylko preludium do restrykcji - i co gorsza – do wymogów, które stopniowo będą narastać).

O co postulują lekarze dentyści pisaliśmy w materiale: Amalgamaty stomatologiczne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny   NFZ   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH