PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS NRL zawalczy o wyższy udział stomatologii w budżecie NFZ

ms
28-11-2015, 22:14
KS NRL zawalczy o wyższy udział stomatologii w budżecie NFZ Za mało pieniędzy na stomatologię (foto: pixabay)
Komisja Stomatologiczna NRL zwróciła się do Naczelnej Rady Lekarskiej o wystąpienie do ministra zdrowia ze sprzeciwem w sprawie planu finansowego NFZ na 2016 r. w części dotyczącej wydatków na świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego.

KS NRL przypomina, że plan finansowy NFZ na 2016 r. określa koszty leczenia stomatologicznego na poziomie 1,79 mld zł, co stanowi zaledwie 2,56 proc. udziału w całości Funduszu. Tymczasem w założeniach reformy ochrony zdrowia, budżet przeznaczony na leczenie stomatologiczne miał się kształtować na poziomie 5 proc. całości kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

W 2008 r. na świadczenia stomatologiczne przeznaczono 4,2 proc. budżetu funkcjonujących wówczas Kas Chorych, w 2009 r. koszty leczenia stomatologicznego wyniosły 3,37 proc., a w 2015 r. 2,73 proc.

Skutki systematycznego zmniejszania kwot przeznaczonych na leczenie stomatologiczne w ramach świadczeń gwarantowanych są już dostrzegalne w polskim społeczeństwie, jako przykład wskazać należy, że 80 proc. dzieci w Polsce w wieku do lat 12 ma próchnicę, a 40 proc. seniorów to osoby bezzębne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   NFZ   KS NRL  

POLECAMY W SERWISACH