PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Krosno: sąd okręgowy poszukuje lekarzy sądowych, także dentystów

kan
18-01-2017, 11:30
Krosno: sąd okręgowy poszukuje lekarzy sądowych, także dentystów Sąd okręgowy poszukuje dentystów (fot. pixabay)
Potrzebni są dentyści z powiatów brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego, którzy będą współpracować z Sądem Okręgowym w Krośnie pełniąc funkcję lekarza sądowego.

– Jeśli strona postępowania nie może się stawić na rozprawę z powodu choroby, powinna udać się po odpowiednie zaświadczenie do lekarza sądowego. Zamiarem ustawodawcy jest, by w każdym powiecie byli dostępni lekarze wszystkich specjalności. Oczywiście najbardziej poszukujemy internistów, jednak stomatolodzy także są potrzebni, poinformował infoDENT24.pl Artur Kret zastępca kierownika oddziału administracyjnego Sądu Okręgowego w Krośnie.

Do głównych obowiązków lekarza sądowego będzie należało wystawianie zwolnień uczestnikom procesów (stronom, ich przedstawicielom ustawowym, pełnomocnikom, świadkom, oskarżonym, obrońcom i innym uczestnikom postępowania). Sąd liczy, że dzięki większej liczbie współpracujących z nim lekarzy różnych specjalności postępowania będą odbywać się sprawnie i bez zakłóceń.

Lekarzem sądowym może zostać dentysta, który:
- ma prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Polski;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie był karany za przestępstwo w tym przestępstwo skarbowe;
- ma nieposzlakowaną opinię;
- uzyskał rekomendację okręgowej rady lekarskiej;
- ma tytuł specjalisty lub specjalizację I lub II stopnia.

Lekarz sądowy wystawia zaświadczenie po zbadaniu uczestnika postępowania sądowego i zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną. Za wystawione zaświadczenie przysługuje wynagrodzenie 100 zł oraz zwrot kosztów dojazdu. Pewnie to jest główny powód, że chętnych nie ma. Aby otrzymać wynagrodzenie, lekarz sądowy powinien przekazać do oddziału finansowego Sądu Okręgowego w Krośnie fakturę za wydanie zaświadczenia wraz z dokumentem potwierdzającym koszty dojazdu do miejsca pobytu uczestnika postępowania oraz zestawienie za każdy miesiąc kalendarzowy wystawionych zaświadczeń.

Ponadto w ramach swojej funkcji ma prowadzić rejestr wystawionych zaświadczeń, aby móc go udostępnić na żądanie prezesa sądu okręgowego, sądu lub prokuratora.

Zainteresowani mogą się zgłaszać do kancelarii prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie pod nr tel. (13) 437 36 02 lub centr. (13) 437 36 00.

Więcej: izbalekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   sąd  

POLECAMY W SERWISACH