PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontrola NFZ u dentysty... raz na 76 lat!

12-04-2013, 00:01
Kontrola NFZ u dentysty raz na 76 lat! (fot. sxc.hu)
Kontrola NFZ u dentysty raz na 76 lat! (fot. sxc.hu)
Najwyższa Izba Kontroli informuje, że w praktykach stomatologicznych, z którymi NFZ zawarł umowy, kontrola ma szansę pojawić się średnio raz na 18 lat. Prawdziwy hit mamy jednak w oddziale wojewódzkim NFZ we Wrocławiu. Tam częstość kontroli podmiotu udzielającego świadczeń w lecznictwie stomatologicznym jest mniejsza nawet niż raz na 76 lat.

Według raportu NIK, w poszczególnych rodzajach świadczeń stosunek liczby przeprowadzanych rocznie kontroli do liczby zakontraktowanych świadczeniodawców wahał się od 57 proc. w lecznictwie szpitalnym do 3,6 proc. w lecznictwie uzdrowiskowym, przy czym aż w dziewięciu z 14 kontraktowanych rodzajów świadczeń był on mniejszy niż 10 proc., co oznacza, że średnia częstość kontroli w tych rodzajach jest mniejsza niż raz na 10 lat. W przypadku leczenia stomatologicznego częstotliwość ta wyniosła dokładnie 5,3 proc.

Procentowy udział świadczeniodawców objętych kontrolą w poszczególnych rodzajach świadczeń oraz średnia liczba świadczeniodawców udzielających świadczeń w danym rodzaju w latach 2009-2011

[caption id="attachment_6618" align="alignleft" width="560" caption="Procentowy udział świadczeniodawców objętych kontrolą w danych rodzajach świadczeń oraz średnia liczba świadczeniodawców udzielających świadczeń w danym rodzaju w latach 2009-2011 (źródło: NIK)"]Procentowy udział świadczeniodawców objętych kontrolą w danych rodzajach świadczeń oraz średnia liczba świadczeniodawców udzielających świadczeń w danym rodzaju w latach 2009-2011[/caption]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdaniem NIK, dokument Prowadzenie kontroli świadczeniodawców oraz weryfikacja wykonania zakontraktowanych świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje na fakt, że NFZ łamie własne regulacje oraz naraża zdrowie pacjentów. Dodatkowo jakość i dostępność świadczeń medycznych w Polsce pozostaje praktycznie poza kontrolą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   lexDENT   kontrole NFZ   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH