• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konsultacje implantologiczne on line a podatek VAT

IS/ms
07-10-2014, 14:24
Konsultacje implantologiczne on line a podatek VAT Konsultacja implantologiczna a VAT (foto: sxc.hu)
Powstało pytanie, czy konsultacje implantologiczne udzielane pacjentowi za pośrednictwem innego stomatologa, korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług opisanego w art. 43 ust 1 pkt 18 ustawy VAT.

Dentystka jest właścicielką gabinetu stomatologicznego. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi stomatologiczne polegające, między innymi, na zakładaniu implantów zębów, a także na konsultacjach implantologicznych dla niepublicznego zakładu opieki medycznej.

Konsultacja w zakresie implantologii odbywa się w opisany sposób.
- Podczas wizyty umieszczana jest w jamie ustnej pacjenta kamera.
- Obraz uzyskiwany z kamery, dzięki specjalnym systemom informatycznym, widoczny jest na monitorze komputera.
- W trakcie trwania wizyty - w drugim NZOZ, inny lekarz stomatolog - implantolog łączy się za pomocą sieci internetowej z NZOZ, w którym trwa wskazana wizyta.
- W wyniku zastosowania kamery, lekarz implantolog (konsultant), znajdujący się w drugim NZOZ, może dokładnie zbadać jamę ustną pacjenta i stwierdzić czy istnieje możliwość założenia implantów zębów.
- Dzięki temu, iż przy pacjencie znajduje się lekarz stomatolog istnieje również możliwość wykonywania niektórych zabiegów, a także dodatkowych badań zgodnie z przekazywanymi wskazówkami lekarza - konsultanta, który obserwuje jamę ustną pacjenta zdalnie.
- Odbiorcą opisanej usługi konsultacji w zasadzie jest pacjent, ale w celu dobrej współpracy usługi te nie są fakturowane bezpośrednio na pacjenta, lecz na zakład opieki medycznej, w którym odbywa się fizycznie wizyta.
- Pacjent otrzymuje jeden łączny rachunek od NZOZ, w którym odbyła się wizyta.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że usługi konsultacji implantologicznej i zakładanie implantów zaliczane są do usług medycznych. Świadczone przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej usługi, polegające na konsultacjach implantologicznych, w zakresie, w jakim dotyczą one profilaktyki i poprawy zdrowia, od 1 stycznia 2011 r. korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sygnatura IPTPP1/443-123/11-4/MW

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
podatek dochodowy   konsultacja   implantologia   izba skarbowa   VAT  

POLECAMY W SERWISACH