PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konkurs na realizatora programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci

06-02-2013, 23:58
Konkurs na realizatora programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci (fot. sxc.hu)
Konkurs na realizatora programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci (fot. sxc.hu)
Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ ogłosiło konkurs na realizatora programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat. Celem programu jest zmniejszenie występowania choroby próchnicowej poprzez zintegrowane działania edukacyjne i profilaktyczno-lecznicze. Termin składania ofert upływa 18 lutego.

Program profilaktyki ma być realizowany od początku marca do połowy grudnia 2013 roku. Oprócz zmniejszenia występowania próchnicy wśród dzieci, program ma m.in. za zadanie podnieść poziom wiedzy rodziców z zakresu profilaktyki zdrowego żywienia oraz zmotywować ich do regularnych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym.

Inicjatorem i koordynatorem programu jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Program realizowany jest w partnerstwie min. z:  Katedrą i Zakładem Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu oraz Komisją Stomatologiczną Dolnośląskiej Rady Lekarskiej.

W przedszkolach lepiej niż w podstawówkach?

Udział w programie ma wziąć co najmniej 60 wrocławskich przedszkoli. Wyniki będzie można porównać z badaniami przeprowadzonymi we wrocławskich podstawówkach w latach 2008-2009 przez Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia we współpracy z Katedrą i Zakładem Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej UM we Wrocławiu oraz gabinetami stomatologicznymi. Wynika z nich, że aż 83 proc. uczniów ma próchnicę.

Zadania realizatora programu

Program obejmuje przeprowadzenie na terenie przedszkoli zajęć edukacyjnych dla rodziców dzieci. Zajęcia prowadzi lekarz stomatolog z zakresu profilaktyki choroby próchnicowej zębów. W każdym przedszkolu zajęcia należy przeprowadzić dwukrotnie tj. w okresie marzec - czerwiec i po wakacyjnej przerwie w okresie wrzesień -  listopad, dla tych rodziców, których dzieci zostały przyjęte do przedszkola po rekrutacji.

Realizator programu zobowiązuje się również do przeprowadzenia w przedszkolach dwóch, 30 minutowych spotkań dla każdej grupy przedszkolnej w odstępach minimum 3 miesięcy w okresie od marca do listopada br. Celem spotkań jest motywowanie dzieci do przestrzegania zaleceń higienicznych i dietetycznych.

Dodatkowo oferent musi zagwarantować stworzenie możliwości wykonania przeglądu stomatologicznego jamy ustnej u dzieci, które wraz z rodzicami przyjdą do gabinetu stomatologicznego, w ramach świadczeń zdrowotnych finansowych z NFZ lub prywatnie (własny wkład finansowy).

Więcej informacji o konkursie tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH