PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kongres FDI w Poznaniu, czyli wszystko co (już) wiadomo o wydarzeniu, które na rok zastąpi CEDE

ŁS
18-09-2014, 08:16
Kongres FDI w Poznaniu, czyli wszystko co (już) wiadomo o wydarzeniu, które na rok zastąpi CEDE Przygotowania do Kongresu FDI w Poznaniu rozpoczęte. Na zdjęciu od prawej: Ewa Mastalerz (Exactus), Bartłomiej W. Lostek (PTS), Przemysław Trawa (MPT) (fot. infoDENT24.pl)
Z organizacją Światowego Dorocznego Kongresu Stomatologicznego FDI (FDI Annual World Dental Congress) jest trochę jak z organizacją piłkarskiego mundialu czy igrzysk olimpijskich – niektóre kraje rzadko, a inne tylko raz mogą być gospodarzem imprezy o takiej skali. Polska na decyzję o organizacji kongresu FDI czekała …114 lat, a licząc jeszcze dwa lata do jego rozpoczęcia - 116 lat. Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Rada Lekarska, spółka Exactus i Międzynarodowe Targi Poznańskie zdają sobie sprawę, że takiej szansy nie mogą zmarnować.

Wydaje się, że Kongres to większe wyzwanie dla Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego niż dla firmy Exactus, które dzięki sukcesowi CEDE zbudowała sobie opinię lidera wystawienniczego w branży dentystycznej. Dla Ewy Mastalerz, Marka Wiktorowskiego czy Anny Dei-Berduły będzie to raczej „coś nowego" niż „coś trudnego".

- Kto miałby organizować AWDC w Polsce, jak nie nasza firma? - pytają retorycznie właściciele spółki Exactus.

Marzenia o rekordzie

Organizatorzy spodziewają się, że w 2016 roku, nawet pomimo braku CEDE, do Poznania przyjedzie ok 12. tysięcy stomatologów. Liczą, że przyjadą np. ci, którzy nie każdego roku pojawiają się na CEDE, ale regularnie odwiedzają targi w Kolonii. - To oszczędność dla wszystkich, bo to świat przyjeżdża do nas - podkreśla Bartłomiej W. Loster, szef PTS.

Jeżeli sprawdzą się prognozy organizatorów, polski Kongres FDI będzie rekordowy pod względem frekwencji. Według oficjalnych danych w ostatnich latach wzięło w nich udział kolejno: Singapur (2009) - 6271 uczestników, Brazylia (2010) - 3442, Maroko (2011) - 5514, Hong-Kong (2012) - 7000, Istambuł (2013) - ok. 9000, New Delhi (2014) - ok. 11000.

- Nasz obiekt jest idealny do organizacji takiego rodzaju wydarzenia, głównie ze względu na bliskość pomiędzy halami wystawienniczymi a salami wykładowymi. O wyborze Poznania na gospodarza zadecydowała również odległość miejsca kongresu do hoteli, lotnisk. FDI brała pod uwagę czas pieszego transportu z hal MTP do hoteli i rynku Starego Miasta. Poznań jest w tej kwestii bardzo konkurencyjny - zdradza szczegóły wymogów Przemysław Trawa (na zdjęciu po prawej), wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

To kluczowa informacja, ponieważ AWDC to nie tylko naukowo - szkoleniowy aspekt, ale i ogromna promocja miasta i Polski.

Cenowy zawrót głowy

Rekordowe prognozy mogą zniweczyć ceny. Te ustala FDI i dotyczy to zarówno opłat dla dentystów - uczestników jak i wystawców. Koszt zakupu biletu wstępu na kongres w 2016 r. może wynieść nawet kilkaset złotych, tyle, że będzie on umożliwiał udział we wszystkich wydarzeniach naukowych. Biorąc pod uwagę fakt, ile stomatolodzy płacą za szkolenia odbywające się w ramach CEDE - może, ale nie musi - być to kwota szokująca.

O wiele bardziej zaniepokojeni mogą czuć się potencjalni wystawcy. - Cennik będziemy znać około 2-3 tygodnie po zakończeniu Kongresu FDI w 2015 roku, który odbędzie się w Bangkoku. Nie mamy na niego wpływu - mówi Ewa Mastalerz z Exactusa. Sprawdziliśmy jak wyglądało to w ostatnich latach i okazuje się, że może być bardzo drogo. Organizatorzy w New Delhi (2014 r.) za metr kwadratowy stoiska, w zależności od rodzaju powierzchni i daty złożenia zamówienia, życzyli sobie od 390 do 590 dolarów.

POLECAMY W SERWISACH